Společenství gastronomů

V českém odborném tisku jsem se teprve nedávno dozvěděl, že existuje české společenství gastronomů a francouzské společenství Chaîne des Rôtisseurs.

Dá se říci, že odborné časopisy (kterých v České republice na štěstí není mnoho) čtu velmi pozorně. Společenství gastronomů však nejspíše ušlo mé pozornosti.

Nevím jestli není Chaîne des Rôtisseurs nějakou tajnou organizací, jako jsou svobodní zednáři, ale studenti Hostovky by o tom měli přeci jenom něco vědět. Proto zkráceně popíši, co jsem se o tomto společenství dozvěděl.

Francouzské společenství Chaîne des Rôtisseurs

Francouzský Chaîne des Rôtisseurs byl založen v roce 1248. Původně byl tento cech omezen na kuchaře, kteří pekli husy, ale časem se rozrostl ve významu a počtu členů. V roce 1610 mu byl přidělen králem chráněný erb.

Tehdy se Chaîne des Rôtisseurs stal nejvíce prosperujícím cechem. Jeho členové byli příslušníky významných francouzských šlechtických rodin. To ale cechu uškodilo při Francouzské Revoluci, kdy ztratil většinu členů a byl rozpuštěn.

Gastronomicky řečeno do obrození cechu v roce 1950 uběhlo 160 let. Po druhé světové válce se v Paříži sešli tři gastronomové a dva profesionálové se stejným cílem. Ten byl obnovit hrdost a prvenství v kuchařském umění ztracené během války a nedostatku surovin.

Tehdy bylo znovu oficiálně ustanoveno společenství Chaîne des Rôtisseurs. Původní erb předchozího cechu byl obnoven a uznán francouzskou vládou.

Dnes je společenství Chaîne des Rôtisseurs nejstarší a největší gastronomickou organizací na světě. Více než 80.000 osob se každoročně zúčastňuje aktivit této organizace, z čehož je 7.000 členů v Americe. Hlavní štáb tohoto řetězce sídlí v Paříži. V Americe má tento řetězec přibližně 140 poboček a celonárodní kancelář je v Novém Yorku.

Řetězec Chaîne des Rôtisseurs se od ostatních organizací odlišuje důrazem na vyrovnané členství amatéru a profesionálů v hotelovém a restauračním průmyslu dodávajících potraviny, víno a zařízení. Dále se odlišuje vyrovnaným členstvím odborníků v obsluze, instruktorů, autorů kuchařských a odborných knížek, stejně tak jako amatérů a sofistikovaných návštěvníků restaurací (hostů), kteří nalézají uspokojení v dobrém jídle, pití a dobré společnosti.

Příbuzné otázky a odpovědi

Seznam otázek a odpovědí příbuzný s danými tématy článku.

Jak se správně podává omáčka na talíři?
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se správně podává omáčka na talíři, jestli se lije pod maso, nebo přes maso?
Na to dnes není žádné pravidlo. Omáčky by v zásadě měly jídlo doplňovat, měly by sloužit k dochucení masa, ale záleží také o jaké jídlo se jedná. Dá se říci, že omáčky, alespoň některé, vznikly ve francouzské kuchyni, kde mnohdy musely zakrývat nebo doplňovat kvalitu masa, která kdysi byla velice špatná. V Americe se oproti tomu maso, zejména steaky, omáčkou nepřelévá, a v tom nejlepším případě se jen omáčkou podlévá, aby lidé viděli co vlastně jedí. Omáčka, ať již teplá nebo studená se v mnoha případech podává zvlášť. Jsou ale jídla, takzvané dušeniny, která se ve vlastní šťávě nebo omáčce dokončují a pak se podávají s omáčkou v přiměřeném množství, které se řídí jednak přílohou a několika málo jinými faktory. Tudíž odpověď je taková, že záleží jen na kuchaři a na tom co jeho hosté chtějí nebo čemu dávají přednost.
Má se dělat ryba na pánvi spolu s bramborami?
Pane Klímo, co si myslíte o tom, že pan Pohlreich v jednom programu řekl, že se ryba musí dělat spolu s bramborami, aby ty brambory natáhly chuť ryby? Radek.
Podle mě pan Pohlreich v televizi řekl více nesmyslů, ale na to má právo, obzvláště když je uznávaný jako náš nejvyšší kuchař. Podle mých zásad však má ryba chutnat po rybě, pomeranč po pomerančích a brambory po bramborách, leda že tyto potraviny jsou součástí nějaké směsi ve které je jejich chuť záměrně vyzdvižena, či naopak něčím přehlušena.
Kde se dají zakoupit Vaše knihy?
Dobrý den Pane Klíma, chtěl bych se zeptat, jestli je možné si na českém trhu zakoupit vaše knihy které jste napsal .Předem děkuji za odpověď, Thomy.
Vážený Thomy, děkuji o Váš zájem o mé knihy, ale obávám se že na trhu nejsou. Co se ale se týče knížek vydaných nakladatelstvím GRADA zkuste to u nich. Ing. Radomír Matulík Editor-in-chief GRADA Publishing, s.r.o. U průhonu 22 170 00 Praha 7 Czech Republic. Jinak jsem ale do Česka poslal již 30 beden velice hodnotných odborných knih (ne mých) včetně několika kuchařek, z nichž některé budu prodávat přes internet. Eventuálně mě kontaktujte na afticeuro@aol.com.
Kde najít informace o názvech jídel?
Vážený pane Klímo, už nejsem nejmladší a za ta léta jsem viděl několik jídelních lístků, a tak mnohým těm francouzským výrazům, které na jídelních lístcích jsou, věšinou rozumím. V poslední době se ale naše jídelní lístky hemží výrazy, které v žádném slovníku ani na internetu nemohu nalézt. Můžete mi prosím poradit kam nebo na koho se obrátit? Moc děkuji, Karel.
Vážený Karle, Vaše příspěvek je velice zajímavý a na žádný pád to pro mě není žádné otravování. Na koho se obrátit Vám neporadím. Studenti našich odborných či hotelových škol mají nejspíše na koho se obrátit, ale vím, že hosté, jako ta největší skupina která se na pohostinství podílí, se bohužel nemají čeho chytit a to je vlastně raison d'etre Hostovky, že by se díky ní měli poučit. Je to ale velice obsáhlý předmět a proto jak si povšimnete tak já pokud nějaký cizí výraz použiji, se snažím hned uvést český ekvivalent, ale na základě Vašeho příspěvku jsem doplnil gastronomické výrazy
Kam ve Francii zajít na jídlo?
Dobrý den pane Klímo, asi v polovině září jsem se Vás dotazovala na nástrahy francouzského pohostinství. Nestačil jste mi odpovědět ještě před mým odjezdem do Francie, nicméně jsem si poradila snad v celku dobře. Pochutnala jsem si v Arles, v Montpellier a ve Strasbourgu. Sice jsem nepojedla v Ritzu, ale vždy jen v napohled běžné restauraci. Ve všech jsem měla pocit, že jsem host a dokonce snad i vážený host, byť ani jedna z mých útrat nebyla omračující. Bylo to velice příjemné. Příští rok se chystám navštívit Aquitaine, bližší určení zatím nevím, stále vybírám. Mohl byste prosím poradit co si nemám nechat ujít a naopak čeho se raději vyvarovat? Mnohokrát děkuji, Bauerová.
Vážená paní Baurová, vyučil jsem se v Česku, a mám několikaletou praxi ve Francii, ale musím přiznat, že celou řadu francouzských jídel jsem se nauči i v jiných zemích a zejména v Americe, kde některé potraviny, zejména maso, jsou podstatně lepší než v samotné Francii. Co ve Francii jíst a co ne, Vám neporadím, protože nejsem něco jako www.labuzdopo.cz., což je veliká chucpa Jídlo je věc osobní preference a chutě se jen těžko dají popsat. Prostě to chce experimentovat.
Dají se v čechách sehnat stříbrné rybky?
Dobrý večer, Michaeli! Jste pro mne objevem týdne. Máme doma rádi "čínu", kterou jsem celoživotně dětem vařila a krmila je nostalgickou pohádkou o báječné čínské restauraci ve Vodičkové. Zvláště když nyní jsou "číny" na každém kroku, jedna horší než druhá. Nedávno mi jeden syn na netu našel stránku vzpomínek na tuto restauraci, včetně fotografií interiéru. A krátce na to druhý, starší syn, mne seznámil s vašimi stránkami a s vaším projektem tady na Roudnicku. Jsem zavalena "náhodami". Zjistila jsem, že celoživotně vařím z Vaší Čínské kuchařky, kterou jsem si kdysi koupila ve Vodičkové a syn mi na 14 dní zapůjčil Vaši italskou kuchařku. No a nyní tedy louskám i různé příspěvky. Chystáme se vyzkoušet s rodinou Vaše dítě - Steakgrill. Jsme zvědaví, protože kromě pozitivní reklamy se objevují i kritické příspěvky a vnímám, že své dítě hájíte dojemně jako lev. Takže mám po tomto výlevu jednu otázku, která mne léta trápí. Dají se v čechách sehnat stříbrné rybky? Díky za odpověď.
Děkuji, za kompliment jak na tu "čínu", tak i na tu "italku". Ty "číny" v Česku, jsou většinou v rukách Vietnamců, na čemž by nebylo vlastně nic špatného, protože já sám se ji také naučil během svého více než dvouletého pobytu ve Vitenamu. Vietnamci u nás bohužel nepochopili, že každá etnická kuchyně se musí sice připravovat pokud možno z autentických surovin, zejména koření, a přísně podle originálních receptů, že se musí do hloubky prostudovat a pak ji připravovat tak trochu s přihlédnutím k českým chutím. Podobně jsem několik let studoval italskou kuchyni, ne jenom v Itálii, ale hlavně v Americe, kde k tomu studiu jsou daleko lepší podmínky. Co se týče stříbrných rybek, tak pochybuji, že je někdo dováží, ale zkuste se zeptat v čínské restauraci v Praze ve Světozoru, kde pracují ještě někteří kuchaři kteří za mě pracovali v té původní "číně". Co se týče restaurace STEAKGRILL v Račiněvsi, tak já si samozřejmě myslím, že je to nejlepší restaurace toho typu v Česku, ale vím, že neuspokojí každého. Je totiž již českou náturou kritizovat i to, co jsme ještě nikdy neochutnali. Každopádně se napřed podívejte na www.steakgrill.cz.
Kam ve Francii zajít na jídlo?
Dobrý den pane Klímo, asi v polovině září jsem se Vás dotazovala na nástrahy francouzského pohostinství. Nestačil jste mi odpovědět ještě před mým odjezdem do Francie, nicméně jsem si poradila snad v celku dobře. Pochutnala jsem si v Arles, v Montpellier a ve Strasbourgu. Sice jsem nepojedla v Ritzu, ale vždy jen v napohled běžné restauraci. Ve všech jsem měla pocit, že jsem host a dokonce snad i vážený host, byť ani jedna z mých útrat nebyla omračující. Bylo to velice příjemné. Příští rok se chystám navštívit Aquitaine, bližší určení zatím nevím, stále vybírám. Mohl byste prosím poradit co si nemám nechat ujít a naopak čeho se raději vyvarovat? Mnohokrát děkuji, Bauerová.
Vážená paní Baurová, vyučil jsem se v Česku, a mám několikaletou praxi ve Francii, ale musím přiznat, že celou řadu francouzských jídel jsem se nauči i v jiných zemích a zejména v Americe, kde některé potraviny, zejména maso, jsou podstatně lepší než v samotné Francii. Co ve Francii jíst a co ne, Vám neporadím, protože nejsem něco jako www.labuzdopo.cz., což je veliká chucpa Jídlo je věc osobní preference a chutě se jen těžko dají popsat. Prostě to chce experimentovat.
Je v pořádku používat dochucovací prostředky?
Dobrý den, V případové studii convenience se zmiňujete, že vyhazování umělých dochucovacích prostředků je hloupost. Pochopil jsem z toho, že si myslíte, že je používání těchto umělých chemických věcí v pořádku. Opravdu si myslíte že je správné používat omáčky, vývary a podobné věci z prášku, nebo jsem to jen špatně pochopil? Děkuji předem za odpověď. S úctou Ondřej Bílek.
Vážený Ondřeji, ano, já si myslím, že používání dochucovacích prostředků je docela v pořádku. Musí se ale umět správně používat. Odpůrci dochucovacích prostředků používají slova umělý a chemický a mnohdy mají pravdu. Většina dochucovacích prostředků jsou výtažky či koncentráty z těch nejlepších potravin. Francouzští kuchaři si je kdysi vyráběli sami pod názvem appareil. Dnes se tím již nikdo nezabývá, protože na jich je na trhu celá řada. Takovým přípravkem je například omáčka Escoffier nebo celosvětově oblíbený a populární kečup. To ani nemluvím o Worcestrové omáčce a tabascu. No a kde by někteří naši kuchař byli bez Maggi nebo Podravky.
Jak je to se zráním masa v Česku?
Vážený pane Klímo, v nějakém článku jsem se dočetl, že aby bylo kvalitní maso na steaky, tak je důležité, aby bylo po porážce odleželé cca 72 dnů při 0 °C. Píší tam, že to je jeden z důvodů, proč je maso ze zámořských destinací vhodnější na steaky než naše masa. Je to pravda? Proč se od toho u nás odstoupilo?
Vážený Miroslave, ono to s tím masem není tak jednoduché jak se zdá. Tajemství je ve zrání, které je ale velice nákladné a které by v Česku nebyl nikdo ochoten zaplatit. Zadejte do vyhledávče zrání masa a dozvíte se něco více. Maso z Jižní Ameriky je o něco málo lepší než to naše, protože do jisté míry "zraje" během dopravy, jinak ale kvalitu severoamerického masa nikdy nemůže dosáhnout i díky plemenům, krmení, podnebí a mnoha jiným faktorům. To víte, v Itálii chutnají italská jídla jako v Itálii, ale opět asi zním jako americký šovinista, když řeknu, že přesto, že pizzu vynalezli Italové, tak ji nedokázali po celém světě zpopularizovat tak jako Američané, kteří nakonec ve věšině soutěží o nejlepší pizzu Italy poráží. Babica je Babica a dělá pro své diváky to co chtějí a dokonce jim dává i své recepty, což například Pohlreich nedělá. A když nic jiného, tak není tak sprostý jako Pohlerich, který svými odpornými grimasami a "hláškami" ze sebe v poslední době dělal úplného tajtrdlíka a šaška, ale jak se zdá, tak někteří "volové" se s ním ztotožňují. Baranik nepsala nesmysly. Psala to, co viděla a co si mylela, že není správné. Že by to mělo hlavu a patu se mi ale nezdálo, ale to je také jen můj subjektivní názor, protože nikdy nebyla schpna přijít s návodem jak to dělat správně. Máte pravdu, že někerří 40letí si pochutnávají na rozvařených špagetách, ale moc bych je za to neodsuzoval. Rozvařené špagety nebo jakákoliv těstovina není dobrá, ale já osobně také dávám přednost asijským těstovinám které jsou uvařeny "come il faut" a které mi neleží půl dne v žaludku jako ty italské "al dente". Kečup bych také neodsuzoval. Podle mě to byl velký vynález, jí ho celý svět a nikterak se za to nestydí. Sohlasím ale s tím, že ke vešmu se kečup nehodí. Jako je to se vším, i kečup se musí umět používat, což bohužel někteří naši kuchaři neumí.
Co si myslíte o soutěžích jako kotlíkový guláš?
Pane Klímo, co si myslíte o soutěžích jako jsou kotlíkový guláš, nejlepší český knedlík, nejlepší svíčková, apod. Děkuji za odpověď.
Vážená Jano, myslím si a nestydím se říci, že je to ta nejlepší ukázka úpadku kdysi tak proslulého českého kuchařského umění. Téměř všechny podobné soutěže probíhají již asi 20 let. Každým rokem komise složená z celebrit nebo politických figurek, které o vaření nemají ani páru, vydá zúčastněným několik medailí. Za celá ta léta se ale na české kuchyni nic nezlepšilo.
Dají se v čechách sehnat stříbrné rybky?
Dobrý večer, Michaeli! Jste pro mne objevem týdne. Máme doma rádi "čínu", kterou jsem celoživotně dětem vařila a krmila je nostalgickou pohádkou o báječné čínské restauraci ve Vodičkové. Zvláště když nyní jsou "číny" na každém kroku, jedna horší než druhá. Nedávno mi jeden syn na netu našel stránku vzpomínek na tuto restauraci, včetně fotografií interiéru. A krátce na to druhý, starší syn, mne seznámil s vašimi stránkami a s vaším projektem tady na Roudnicku. Jsem zavalena "náhodami". Zjistila jsem, že celoživotně vařím z Vaší Čínské kuchařky, kterou jsem si kdysi koupila ve Vodičkové a syn mi na 14 dní zapůjčil Vaši italskou kuchařku. No a nyní tedy louskám i různé příspěvky. Chystáme se vyzkoušet s rodinou Vaše dítě - Steakgrill. Jsme zvědaví, protože kromě pozitivní reklamy se objevují i kritické příspěvky a vnímám, že své dítě hájíte dojemně jako lev. Takže mám po tomto výlevu jednu otázku, která mne léta trápí. Dají se v čechách sehnat stříbrné rybky? Díky za odpověď.
Děkuji, za kompliment jak na tu "čínu", tak i na tu "italku". Ty "číny" v Česku, jsou většinou v rukách Vietnamců, na čemž by nebylo vlastně nic špatného, protože já sám se ji také naučil během svého více než dvouletého pobytu ve Vitenamu. Vietnamci u nás bohužel nepochopili, že každá etnická kuchyně se musí sice připravovat pokud možno z autentických surovin, zejména koření, a přísně podle originálních receptů, že se musí do hloubky prostudovat a pak ji připravovat tak trochu s přihlédnutím k českým chutím. Podobně jsem několik let studoval italskou kuchyni, ne jenom v Itálii, ale hlavně v Americe, kde k tomu studiu jsou daleko lepší podmínky. Co se týče stříbrných rybek, tak pochybuji, že je někdo dováží, ale zkuste se zeptat v čínské restauraci v Praze ve Světozoru, kde pracují ještě někteří kuchaři kteří za mě pracovali v té původní "číně". Co se týče restaurace STEAKGRILL v Račiněvsi, tak já si samozřejmě myslím, že je to nejlepší restaurace toho typu v Česku, ale vím, že neuspokojí každého. Je totiž již českou náturou kritizovat i to, co jsme ještě nikdy neochutnali. Každopádně se napřed podívejte na www.steakgrill.cz.
Kde je v České republice možné dostat opravdové steaky?
Dobrý den, žil jsem 40 let v USA a poměrně dobře jsem se obeznámil s USDA hovězím masem na steaky. Nyní jsem už 10 let v České republice a ještě jsem nenašel restauraci (i takovou, která říká, že jsou steaky jejími specialitami), kde by se maso vyrovnalo tomu americkému. Existuje taková restaurace, nebo řezník, kde by bylo možné dostat opravdové steaky? Děkuji předem za odpověď.
Co se týká USDA steaků, tak bohužel takové steaky nemůžete, právě díky těm specifickým zákonům, nikde jinde dostat. Netýká se to ale jen plemene dobytčat, ale i jejich krmení, porážení, bourání, zrání, krájení a v neposlední řadě v jejich tepelném zpracování. Restaurace Steakgrill, která se může v současné době pochlubit těmi nejlepšími steaky z masa, které je v Česku na trhu, bohužel také nemůže dělat nějaké zázraky.
  • Autor: Michael Klíma
  • Datum vytvoření: 11. srpna 2005
  • Datum revize: 5. ledna 2020

Příbuzné články


    Číslování jídel na jídelních lístcích
8. října 2011
gastronomie
Číslování jídel na jídelních lístcích
Až do doby zavedení počítačů si málokdo uvědomoval, že kombinací jednoduchých čísel jako je 0 a 1, lze vyjádřit téměř všechno. Číslovat jídla nebo nápoje na jídelních lístcích v restauracích vyšších cenových skupin ještě donedávna někteří restauratéři považovali za narušování estetického vzhledu lístku. Dnes ale žijeme v době čísel a v době kdy účel světí prostředky a tak se číslováním jídel setkáme, téměř ve všech restauracích ve kterých ve kterých používají nějaký systém kontrolních pokladen. Restauratérovi tato čísla usnadňuji kontrolu a evidenci, ale jsou výhodou jak pro hosty tak obsluhjící obzvláště v restauracích s mezinárodní klientelou, kdy se zabrání mnoha nedorozuměním, protože si host objedná jídlo podle čísla.
Číslování jídel na jídelních lístcích , /cislovani_jidel

    Hospoda v New Yorku propadák
15. září 2011
gastronomie
Hospoda v New Yorku propadák
Nejsem žádný Nostrodámus, ale když jsem prvně slyše a viděl, s čím chtějí Češi ty Američany ohromit, jsem předpovídal, že to špatně dopadne.
Hospoda v New Yorku propadák , /hospoda_new_york_propadak

    Rent a chef
11. srpna 2011
gastronomie
Rent a chef
Rent a Chef nebo také In House Chef, o kterém se zmiňuje náš nový, všemi médiemi, zejména iDNES popularizovaný, zachránce českého pohostinství, Američan Scott Van Wagenen (viz BLACK DOG CANTINA) je kuchař, kterého si můžete najmout k přípravě jídel případně i nápojů, ve vaši domácí či privátní kuchyni, ve vašem nádobí, na vašem zařízení, z vámi vybraných potravin, eventuálně podle vašich receptur, a servírované na vašem božíhodovém porcelánu.
Rent a chef , /rent_a_chef

    Z kuchařiny ctnost
30. července 2011
gastronomie
Z kuchařiny ctnost
Já se grilováním vážně zabývám již více než 40 let, a napsal jsem na toto téma nesčíslně odborných článků a téměř po celém světě uspořádal celou řadu odborných seminářů, a proto není divu, že se mě tolik lidí ptá na názor na pořad pana Pohlreicha o grilování. Pan Pohlreich mi osobně může být ukrdený, ale to že ze všech kuchařů kteří nejsou sprostí jako on a kteří nemají komediantské vlohy, dělá úplné debily nemohu mlčky přihlížet.
Z kuchařiny ctnost , /z_kuchariny_ctnost

    Stížnosti
11. července 2011
gastronomie
Stížnosti
Pracuji v pohostinství již 70 let a rád, protože v tomto oboru nic není stále, jsou to neustálé změny, a co je stálé jsou právě ty změny a stížnosti. Přikládám článek, který jsem napsal 11. 8. 2003, který je toho důkazem…
Stížnosti , /stiznosti

    Vnitřní teplota steaků
6. ledna 2011
gastronomie
Vnitřní teplota steaků
Výňatek ze semináře o steacích připravovaného divizí konceptu STEAKGRILL®.
Vnitřní teplota steaků , /vnitrni_teplota_steaku

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. Zajímá Vás e-book?
^