Pozdní snídaně neboli brunch

Slovo brunch má svůj původ v Americe. Je to vlastně kombinace snídaně, anglicky breakfast a oběda, anglicky lunch.

Povědomí o brunchi v České republice

V České republice, kde bylo kdysi kaváren podávajících snídaně na počet obyvatel více než kdekoliv jinde na světě, dnes snídani téměř nikde nedostanete. S brunchem se v Česku setkáte jen ve větších hotelech, ve kterých ale bohužel většinou nevědí, co dělají. Navštívit jednou nebo dvakrát zahraniční hotel, ochutnat jejich brunch a chtít podle toho vařit, nejspíše nestačí.

Velká většina návštěvníků pohostinských provozů (hostů) ale také neví co to brunch je. Ještě horší je to, že ani neví, jak se při brunchích chovat a co jíst. Hosté tedy nevědí, jak dostat za své peníze to, co jim patří.

Určitě se hned najde někdo, kdo řekne, že urážím český národ. Musím tedy dodat, jak jsem již několikrát uvedl, že slabá znalost gastronomie není vinou českého národa. Je to vinou 40letého gastronomického temna. Bohužel tato neznalost připravuje hosty o požitek z jídla a pití. Mnohdy je také příčinou nespokojenosti, a to nejenom doma, ale i při cestách do zahraničí.

Napřed si řekněme, co vlastně brunch je. Brunch má ve skutečnosti původ v amerických snídaních.

  • Baví Vás číst naše články a chcete podpořit další rozvoj?
  • Objednat e-book

Vznik brunche

Základem brunche je snídaně (anglicky breakfast), která je první jídlo dne. Tento anglický výraz, který vznikl z to break one's feast (ukončit půst), se datuje přinejmenším od roku 1425.

V Americe chodí ve všední dny mnoho lidí na snídani ještě před nástupem do zaměstnání. Proto ve městech podává snídani každá druhá restaurace, dokonce i některé restaurace rychlého občerstvení.

Ani McDonald's, který po dlouhá léta „trucoval“ a nepodával nic jiného než hamburgery, dnes podává snídaně. Mimo jiné jsou pro ně snídaně velice rentabilní.

V neděli však většina lidí do práce nechodí, a tudíž nechodí ani na snídani do restaurace. Buď si přispí a vůbec nesnídají nebo si udělají snídani doma. V Americe ale chodí v neděli ráno hodně lidí do kostela. Tudíž doma snídat nemohou a po kostele jdou většinou domů. Z domova jdou případně do restaurace na pozdní oběd nebo na časnou večeři.

S tím se ale američtí restauratéři nemohli smířit. Proto přišli s kombinací snídaně a oběda, čímž vzniknul již zmíněný brunch. Brunch se v Americe velmi rychle uchytil. To nejenom proto, že je většinou cenově atraktivní, ale také proto, že se stal příležitostí k setkání celé rodiny.

Brunche se ale staly populárními téměř po celém světě, nakonec i v České republice. Ve formě podávání brunchů, v nabízeném sortimentu a v cenách jsou veliké rozdíly. Proto by se o nich studenti Hostovky měli dozvědět co nejvíce.

Brunch formou table d'hôte

Podobně jako při snídaních podávaných formou table d'hôte, jsou tyto brunche rozlišeny podle stanovených cen za kombinaci několika jídel.

V ceně každé kombinace je mimo hlavního chodu zahrnuta také:

  • malá sklenka chlazeného džusu,
  • příloha, jako jsou brambory, rýže, těstoviny nebo zelenina,
  • neomezené množství teplých nápojů, pečiva, másla, džemu nebo medu a
  • případně i jiné doplňky podle místních zvyklostí.

Níže je uvedeno několik příkladů možných kombinací snídaní formou table d'hôte. Kombinací by nemělo byt mnoho. Velkým výběrem by se nedosáhlo zamýšleného účelu, což je nízká inventura potřebných potravin, snadná a rychlá úprava jídel, snadná kontrola, a hlavně rychlé vyúčtování s hostem.

Uvedené kombinace se liší typicky pouze v hlavním jídle a příloze. Jídla společná pro všechny kombinace jsou:

  • sklenka chlazeného džusu dle výběru
  • káva, čaj nebo mléko a
  • neomezené množství másla, pečiva a džemu nebo medu.
Vejce Benedict
Dvě pošírovaná vejce s grilovanou kanadskou šunkou na toastovaném vdolku (anglicky english muffin) přelitá holandskou omáčkou. Filet mignon s vejcem
Grilovaný steak z pravé svíčkové na krutónu z bílého chleba s vejcem, opečené brambory. Quiche Lorraine
Porce Quiche Lorraine (cibule, paprika, slanina a gruyerský sýr, vše zapečené ve vejcích) a grilovaná rajčata. Frittata
Vaječná smaženice se šunkou, masem, rajčaty a zeleninou, restované brambory. Beef Stroganov
Nudličky z pravé svíčkové restované na cibuli s čerstvými žampióny, znojemskými okurkami, dušené v kyselé smetaně. Vhodná příloha jsou bramborové hranolky. Corned Beef Hash s vejcem
Dvě sázená vejce na haši z uzeného hovězího masa s bramborami, přelitá pikantní rajčatovou omáčkou. Vepřové žebírko Calvados
Grilované vepřové žebírko flambované jablečným brandy (Calvados), okořeněné skořicí, podávané s grilovaným jablkem a mrkví dušenou s rozinkami.

Výše uvedené příklady nejsou americké speciality. Jsou to jídla, se kterými setkáte na jídelních lístcích mnoha mezinárodních restaurací.

Doplňková jídla, se kterými se na brunchích setkáte

Níže jsou podrobně rozepsána jídla, se kterými se typicky setkáte na brunchích.

Crudité a dipy

Jako crudité (druh jednohubek) je nejčastěji podáván řapíkatý celer, brokolice, mrkev, ředkvičky, ale i cibule zelnačka, rajčata krájená na plátky, květák a podobná syrová zelenina. Patří sem také zelené a černé olivy.

Crudité nemají český ekvivalent. Nejsou to tak úplně chuťovky, ale jsou to potraviny, kterými si má host naplnit žaludek, takzvané „plniče“ (anglicky fillers. Crudité jsou podávány na talířích nebo mísách na chlazeném pultě nebo na ledu.

Podávají se s pikantními omáčkami (dipy), do kterých se namáčí. Výraz Dip je přejatý z angličtiny. Označují se jím pikantní omáčky nebo řídké směsi podobné dresinkům, které se podávají zpravidla s crudités ke koktejlům.

Dipy musí být na ledu, a to v těsné blízkostí crudités, protože jsou jejich součástí. Při výběru dipu buďte opatrní, protože některé dipy mohou být velice ostré.

Studená masa a uzeniny

Studená masa a uzeniny, nakrájené na tenké plátky, jsou prezentovány na mísách ozdobených zelenou petrželkou, lupeny salátu, rajčaty a případně několika ředkvičkami. I když jsou na studeném pultě nebo na ledu, tak rychle osychají. Proto jsou vždy připraveny jen v nezbytném množství, které je podle potřeby doplňováno.

Uzeniny, se kterými se setkáme nejčastěji jsou:

  • játrový salám,
  • játrový sýr,
  • mortadela,
  • pečeně (cikánská, debrecínská)
  • salám uherský,
  • salám vysočina (nebo poličan),
  • studená sekaná pečeně,
  • studená vepřová pečeně,
  • šunka bez kosti,
  • šunkový salám,
  • uzená vepřová krkovice a
  • uzený hovězí jazyk.

Masa domácí výroby (např. sekaná nebo vepřová pečeně) jsou při braších velmi oblíbené nejen u hostů, ale také i u restauratérů, protože snižují náklady na jídlo.

Studené ryby a plody moře

Rybí výrobky jsou velmi oblíbené. Jsou také ale velmi náchylné na zkažení, proto jsou podávány zpravidla v menších dávkách. Mimo uzených ryb v jsou podávány na ledu nebo na chlazeném pultě.

Některé plody moře, jako například humři a krevety, jsou relativně drahé. Proto se stalo běžnou praxí, že se do samoobslužných bufetů dávají neloupané, což je jakýsi psychologický trik. Hosté jsou totiž „líní“ je loupat, a tak se jich spotřebuje méně.

Velmi oblíbeným je také losos – ať uzený zvaný lox nebo marinovaný nazývaný gravlax. U rybích pokrmů nesmí chybět tatarská omáčka, ale hlavně citrón.

Čerstvé ovoce

Oprané čerstvé malé sezónní ovoce je zpravidla prezentované na vyvýšených místech nebo volně na vhodných mísách, případně v košíčcích.

Melouny (a podobné druhy ovoce) by měly být nakrájené na kousky nebo na sousta. Oprané hroznové víno by mělo být rozstřihané na menší svazky. Velké ovoce je z ekonomických a estetických důvodů pro bufetový servis nevhodné.

Některé podniky krájí ovoce, jako jsou jablka a pomeranče na půlky nebo na čtvrtky. Údajně je to prý proto, aby ušetřily. Ve skutečnosti si ale zvyšují náklady, protože hosté si takové ovoce nevezmou, takže zbyde a nedá se již na nic použít.

Při cestách do zahraničí se setkáte s celou řadou druhů ovoce, které u nás není na trhu a je pro vás neznámé. Jako studenti Hostovky ale již jistě víte, že byste se na každou zahraniční cestu měli připravit a o místním ovoci si nejdříve něco zjistit. V opačném případě se ochudíte o příležitost k ochutnání nového ovoce, což je škoda.

Nejlepším příkladem toho, že ani vzhled ani vůně tropického ovoce by nás neměla odradit, je durian. Osobně jsem se s ním seznámil jako mladý kluk v Paříži. Ani jsem ho neochutnal, protože páchnul jako kopec zkažených vajec. Později jsem strávil nějaký čas v Asii, kde je durian nazýván králem ovoce. Dodal jsem si odvahy ho ochutnat a musím říci, že když si na něj zvyknete, tak ho jistě zařadíte mezi vaše oblíbená ovoce.

Nasolené hovězí maso corned beef

Americké slovníky popisují corned beef jako hovězí maso naložené ve slaném láku (anglicky pickled in brine). Lák se skládá z vody, soli, sanytru a práškové dextrózy.

Název corned beef pochází z anglosaských dob, před znalostí chlazení potravin. Tehdy se maso nakládalo v drcené soli, která maso konzervovala. V Americe ho zpopularizovali židovští imigranti z východních zemí, pro které bylo solené hovězí maso náhradou šunky. Solené hovězí je dnes populární i v Evropě, a proto mě udivuje, že ho není český masný průmysl schopen vyrobit.

Hovězí maso má po uvaření šedivou, nic neříkající barvu. Solené hovězí ale po uvaření vypadá jako vařená šunka. To má navíc tu přednost, že má daleko méně kalorií. Jeho chuť je navíc pikantnější. To je díky tomu, že se před uvařením nakládá do láku s několika druhy koření a sanytrem, díky čemuž získává svoji charakteristickou jasně červenou barvu.

Při práci s vařeným soleným hovězím vzniká mnoho ořezu. Tím vzniklo populární jídlo zvané haše z hovězího masa (anglicky corned beef hash). Umleté maso se smíchá s drobně krájenými vařenými bramborami a opeče se na gridlu nebo v troubě.

Haše podávaná se sázeným vejcem se stala tak populární, že nemůže chybět na žádném snídaňovém lístku. V poledne nebo při brunchích se navíc podává s rajskou omáčkou.

Sýry a mléčné výrobky

Sýry velmi rychle osychají a je ideální, pokud jsou prezentovány na prkénku v celých kusech, případně podložené vinnými listy. Mohou být ozdobeny hroznovým vínem, jablky případně jiným ovocem.

Velké kusy sýrů by zásadně neměly být nakrájené, ale podávané s nožem, tak aby si hosté mohli sami odkrojit libovolně velkou porci. To ale předpokládá sofistikovanou klientelu, která o sýrech něco ví a která něco takového umí ocenit.

Saláty a dresinky

Saláty jsou velmi populárním artiklem pro jakýkoliv bufet, protože působí atraktivně a plní funkci již zmíněných plničů. Saláty musí být čerstvé, pestré a prezentované buď na studeném pultě nebo v hlubokých mísách na ledu.

Saláty by měly by být stručně popsány. Dresinky podáváme na ledu, označené jejich názvem. Není nic trapnějšího, než když je vedle salátů 5 až 6 dresinků, ale nikdo včetně obsluhujících neví, jaké dresinky to jsou.

Obiloviny a studené nápoje

Teplé obiloviny si získávají stále větší oblibu, ale ne natolik aby se vyplatilo je připravovat dopředu.

Výběr několika populárních suchých obilovin bývá na pultech v individuálním baleních. V jejich blízkosti je zpravidla mléko. Teplé obiloviny jsou většinou připravovány na objednávku v kuchyni.

Na velkých bufetových brunchích se setkáte s džusy v chladicích dávkovačích nebo vířičích. Na malých bufetech jsou zpravidla podávány ve džbánech na ledu. V blízkosti džusů by měly být sklenky o obsahu 1 až 1,5 dl.


    Omáčka bešamel a její varianty
13. ledna 2006
jídla a jídelní lístkyomáčkarecept
Omáčka bešamel a její varianty
Omáčku bešamel oficiálně vynalezl správce královského dvora Ludvíka XIV., markýz Louis de Béchameil de Nointel (1630–1703). Je ale více než pravděpodobné, že si Francouzi tuto omáčku přivlastnili od Italů. V Itálii byla tato omáčka již několik století před tím.
Omáčka bešamel a její varianty , /besamel

    Správná velikost porce
2. září 2006
jídla a jídelní lístky
Správná velikost porce
Žádný úřad, instituce, strana a vláda nám dnes již nemůže diktovat, jak velké by porce měly být. Jediný, kdo určuje velikost porcí, je spotřebitel.
Správná velikost porce , /velikost_porce

    Citróny
29. srpna 2007
zbožíznalství
Citróny
Citrón, italsky limone, anglicky lemon, německy zitrone, je dnes používaný po celém světě. Jak k přípravě jídel a nápojů, tak i k jejich ozdobě.
Citróny , /citrony

    Tvorba cen
19. září 2011
konzulting
Tvorba cen
Vaření nezačíná nákupem, jak tvrdí náš samozvaný chef Pohlreich. vaření začíná plánem neboli jídelním lístkem. Tvorba jídelního lístku začíná zbožíznalstvím, psychologií nákupu potravin, tvorbou receptur a tvorbou cen, i když ne vždy v tomto pořadí. ale v žádném případě nějaké komediantství nestačí a je k tomu v každém případě potřeba nějaký know how.
Tvorba cen , /tvorba_cen

    Mezinárodní kuchařské tituly
24. září 2010
gastronomie
Mezinárodní kuchařské tituly
Kuchařské tituly jsou mnohdy odvozeny od takzvaných kuchyňských brigád založených Augustem Escoffierem. Také mohou mít obecnější význam v závislosti na jednotlivých kuchyňských funkcích nebo technikách.
Mezinárodní kuchařské tituly , /kucharske_tituly

    Používání klubových talířů
5. července 2007
restaurace a servis
Používání klubových talířů
Klubové talíře jsou velké, kulaté ozdobné porcelánové, kovové, stříbrné, nebo dokonce i dřevěné talíře o průměru 30 až 33 cm. Dávají se na každé místo u stolu místo prostírání. Klubové talíře pocházejí z anglického base plates nebo service plates a ve světě jsou známy jako Platzteller (německy) anebo také Assiette de présentation (francouzsky).
Používání klubových talířů , /klubove_talire

    Krátký a dlouhý týden
18. června 2006
případová studie
Krátký a dlouhý týden
Hostovka jak název napovídá je v zásadě určena hostům nebo těm kteří se sofistikovanými hosty chtějí stát. Při této snaze se ale nevyhneme nutnosti porozumět tomu jak některé věci v tom našem pohostinství fungují.
Krátký a dlouhý týden , /kratky_a_dlouhy_tyden

    Hovězí Stroganov s hranolky
21. prosince 2005
jídla a jídelní lístky
Hovězí Stroganov s hranolky
Se Stroganovem jsem se poprvé setkal v Moskvě kolem roku 1954. Od té doby jsem ho jedl jak v Sovětském svazu, tak i jinde ve světě. Stroganov byl vynalezen dvorním kuchařem carského dvora Sergejem Stroganovem za vlády ruské carevny Kateřiny Veliké.
Hovězí Stroganov s hranolky , /stroganov

    Druhy a příprava krabů
5. srpna 2005
jídla a jídelní lístkyreceptkrabi
Druhy a příprava krabů
Každý krab pochází z relativně velké rodiny. Krabí samice, která byla oplodněna krabím samcem (v době, kdy byla nahá bez krunýře), po nějaké době snese několik miliónů vajíček. Tato vajíčka vytvoří oranžovou hmotu, která je přichycena ke spodnímu krunýři samice po dobu asi patnácti dnů. Poté se každé vajíčko stane volně plovoucí „lahůdkou“.
Druhy a příprava krabů , /krabi

    Steaky stupeň propečení
21. června 2009
kuchyňské techniky
Steaky stupeň propečení
V diskuzi o tom, jak velké mají byt porce jídel a zda musíme váhu nebo hmotnost porci na jídelních lístcích uvádět, jsem se velice krátce zmínil o steacích.
Steaky stupeň propečení , /steaky_stupen_propeceni

    Význam slova banket a banketní
23. října 2008
gastronomiebanket
Význam slova banket a banketní
Banket je jeden z nejvíce (nesprávně) používaných výrazů. Pochází ze slova lavice (francouzsky la banc), na které se při společných večeřích kdysi sedávalo. Banketem dnes označujeme společné stolování při mimořádných, oficiálních nebo slavnostních příležitostech (anglicky party).
Význam slova banket a banketní , /banket

    Obloha
9. prosince 2005
jídla a jídelní lístky
Obloha
Na téma "obloha" v české kuchyni jsem napsal v odborném tisku více než je zdrávo a přesto že to všechno bylo v dobrém úmyslu tak jsem si vlastně udělal ještě více nepřátel a to hlavně mezi kuchaři a tak jsem to více méně vzdal protože jako více takových snah to nikam nevedlo.
Obloha , /obloha

    Způsoby krájení potravin
22. července 2008
gastronomiekrájeníČína
Způsoby krájení potravin
Důležitost krájení potravin si již uvědomoval člověk v pravěku, a to ještě před objevením ohně. Tehdy zjistil, že se mu kusy mamuta lépe jedí nakrájené na steaky.
Způsoby krájení potravin , /krajeni

    Hotovky a minutky v českých restauracích
8. června 2006
jídla a jídelní lístkyhotovkyminutkyobloha
Hotovky a minutky v českých restauracích
Hotovky jsou jídla připravovaná zpravidla ve větším množství a mnohdy relativně komplikovanými a zdlouhavými technikami. Ve většině případů je vaří někdo s alespoň základními znalostmi. Hotovky jsou také připravovány z potravin, které rychlými technikami nelze zpracovat.
Hotovky a minutky v českých restauracích , /hotovky_a_minutky

    Podávání polévek
1. května 2008
jídla a jídelní lístkypolévky
Podávání polévek
Polévky se typicky podávají v polévkových nebo bujónových šálcích, případně na hlubokých talířích. Někdy se také podávají v takzvaných polévkových terinách, z kterých si hosté mohou podle chuti nabrat sami.
Podávání polévek , /podavani_polevek

    Dětské jídelní lístky
12. května 2006
jídla a jídelní lístkydětipřípadová studie
Dětské jídelní lístky
Nepodceňujte inteligenci dětí. Některé děti, jako například moje vnoučata, chodí do restaurací možná častěji než někteří zaměstnanci v pohostinství. Byli byste překvapeni, jaké mají gastronomické znalosti.
Dětské jídelní lístky , /detske_listky

    Eighty six
28. září 2009
co-kdy-kde
Eighty six
Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.
Eighty six , /eighty_six

    Plody moře a krevetky
22. července 2005
jídla a jídelní lístkykrevetky
Plody moře a krevetky
Francouzsky Fruit de Mer, německy Meeresfrüchte, italsky Frutti di Mare. Plodům moře se někdy říká mořské ovoce, na čemž nakonec není nic špatného a každý ví čem mluvíte. Anglicky se jim říká seafood, protože když napíšete sea food, tak si lidé myslí, že jste chtěli říci see food, což by znamenalo vidět jídlo.
Plody moře a krevetky , /plody_more

    Košer
3. března 2008
gastronomie
Košer
Výrazem košer se označují jídla která podle židovských stravovacích předpisů v kodu zvaném halakah který je postaven na základech pasáží v knihách Starého Zákona Leviticus a Deureteronomy.
Košer , /koser

    Zrání hovězího masa
3. července 2008
kuchyňské techniky
Zrání hovězího masa
Maso z čerstvě poraženého hovězího a zvěřiny není vhodné k tepelné úpravě. Takové maso musí nejdříve správně vyzrát. Pod pojmem zrání masa se normálně rozumí doba neboli počet dnů, od okamžiku poražení hovězího dobytčete, do doby, kdy je tzv. „rozbouráno“ na jateční kusy. Průměrná doba od porážky do bourání na jateční kusy je v Americe asi 7 dnů.
Zrání hovězího masa , /zrani

    Suchá jíška
9. dubna 2009
co-kdy-kde
Suchá jíška
Naučil jsem se suchou jíšku připravovat za druhé světové války, kdy tuk byl na potravinové lístky a relativně drahý. Musím se ale přiznat, že ji někdy používám ještě dnes protože je velice „convenient“. Může se případně i ochutit, prostě má mnoho výhod.
Suchá jíška , /sucha_jiska

    Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
13. ledna 2007
jídla a jídelní lístky
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
V encyklopedickém slovníku gastronomie od Jiřího Černého, je dresink popsán jako zálivka, zpravidla studená, používaná k ochucení zeleninových ovocných nebo kombinovaných salátů. Jako studentům Hostovky by vám ale tato definice stačit neměla.
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku , /zalivka_dresink

    Názvy jídel
16. ledna 2006
jídla a jídelní lístky
Názvy jídel
S jídelními lístky souvisí názvy jídel.V zásadě existují dva druhy názvů jídel a to názvy klasické, chcete-li vžité, celosvětově uznávané a respektované, a názvy novodobé tvořené bez jakýchkoliv zásad.
Názvy jídel , /nazvy_jidel

    Stravovací zvyklosti
17. září 2006
gastronomie
Stravovací zvyklosti
Není vůbec pochyb o tom, že stravovací zvyklosti jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících jídelní lístky.
Stravovací zvyklosti , /stravovaci_zvyklosti

    Pečení
13. dubna 2009
kuchyňské techniky
Pečení
Pečení je prodloužená tepelná úprava potravin suchým teplem v uzavřeném prostoru zpravidla vyzařováním, prouděním nebo kondukcí tepla. Angličtina používá výraz baking pro pečení chleba nebo jiných moučných výrobků a roasting pro pečení masa, drůbeže a podobně. Běžní hosté v tom nedělají velkých rozdílů a bohužel ani někteří kuchaři, ale jako studenti Hostovky bychom ty rozdíly měli znát.
Pečení , /peceni

    Food Cost
9. dubna 2009
kdo-kdy-kde
Food Cost
To co blábolí o food cost ve svém pořadu Ano šéfe náš samozvaný nejvyšší kuchař Zdeňek Pohlreich tomu nevěřte. Musíte si o tom něco přečíst, abyste viděli že jsou to všechno nesmysle. Pokud si to řekneme velice zjednodušeně a laicky, tak Food cost je anglický výraz pro náklady na výrobu jídel které jsou vyjádřeny v procentech v poměru k jejich prodejní ceně.
Food Cost , /food_cost

    Sotýrování
14. března 2007
co-kdy-kde
Sotýrování
Sotýrování, anglicky sauté, od francouzského slovesa sauter, je kuchařský výraz (hantýrka) pro techniku rychlého přehazování potravin v pánvi nad intenzivním teplem, zpravidla otevřeným ohněm.
Sotýrování , /sotyrovani

    Podstata a využití aspiku
7. srpna 2006
Podstata a využití aspiku
Obecně vzato je aspik rosol, který se používá k zalévání nebo pokrývání masa, ryb, zelenin a salátů, případně k obložení studených mís. O aspicích a rosolech byla napsána celá pojednání. Obzvláště se jimi zabýval jeden z nejslavnějších gastronomů 19. století Marie-Antoine Carême.
Podstata a využití aspiku , /aspik

    Popis jídel na jídelních lístcích
29. července 2011
jídla a jídelní lístky
Popis jídel na jídelních lístcích
Hosté nečtou jídelní lísky jako nějaký napínavý román a proto název jídla musí být krátký a jídlo musí být nějakým způsobem popsáno. Popis jídla na jídelním lístku je mnohdy důležitější než jeho název. Popis jídel úzce souvisí s jejich názvy nebo s jejich tvorbou. Nemusí to být vždy kuchař, který takové jídlo popisuje, ale musí to být někdo kdo k tomu má vlohy. Pokud nikoho mezi našimi zaměstnanci s podobnými vlohami nemáme, tak tento úkol raději zadáme nějakému odbornému konzultantovi.
Popis jídel na jídelních lístcích , /popis_jidel_na_jidelnich_listcich

    Zkratky na jídelních lístcích
23. listopadu 2005
jídla a jídelní lístky
Zkratky na jídelních lístcích
Učit české restauratéry jak psát jídelní lístky jsem po několikaletém úsilí více méně vzdal. Založením Hostovky ale považuji za jakousi morální povinnost naučit mé studenty jak české jídelní lístky číst což je někdy jisté umění.
Zkratky na jídelních lístcích , /zkratky_na_listcich
  • Líbí se Vám naše články a chcete podpořit tento web koupí e-booku?
  • Podpořit web

Hlavní teplá jídla a přílohy

Ne všechna teplá jídla jsou vhodná pro brunch. Účelem brunche je mimo jiné úspora na mzdách obsluhujícího personálu. Proto se typicky personál stará jen o doplňování jídel, a ne o jejich nabírání. Hotová jídla tedy musí být buď krájená na malé porce nebo taková, která odolají neodbornému zacházení hostů.

Musíme totiž počítat s tím, že jídlo podávané neodborným zacházením utrpí na svém vzhledu a že se někdy zcela znehodnotí. Utrpí také ale jídla, která dlouho neudrží svoji teplotu a barvu.

Ideální teplá jídla pro brunch jsou například dušeniny nebo jídla krájená na malé kousky nebo sousta. Jídla se také vybírají podle místních krajových zvyklosti a chutí místní klientely.

Vaječná jídla

Vaječná jídla nesmí chybět na žádném brunchi. Mohu vám ale říci, že vejce jsou prevít. Míchaná vejce se například jen velmi těžko dají udržet teplá. Navíc po krátké době vypadají nevzhledně a v mnoha případech zezelenají.

Zezelenání míchaných vajec se dá částečně zabránit tím, že do nich přimícháme malé množství citrónové šťávy. Tím sice zachováme jejich barvu, ale pokud to trochu přeženeme, tak narušíme jejich chuť.

Stejný prevít jsou i vejce vařená ve skořápce, která také velmi rychle vystydnou. Pokud je to tedy jenom trochu možné, připravujeme vaječná jídla, jako jsou míchaná vejce a omelety přímo v jídelně, což je mimo také velmi atraktivní.


    Omáčka bešamel a její varianty
13. ledna 2006
jídla a jídelní lístkyomáčkarecept
Omáčka bešamel a její varianty
Omáčku bešamel oficiálně vynalezl správce královského dvora Ludvíka XIV., markýz Louis de Béchameil de Nointel (1630–1703). Je ale více než pravděpodobné, že si Francouzi tuto omáčku přivlastnili od Italů. V Itálii byla tato omáčka již několik století před tím.
Omáčka bešamel a její varianty , /besamel

    Správná velikost porce
2. září 2006
jídla a jídelní lístky
Správná velikost porce
Žádný úřad, instituce, strana a vláda nám dnes již nemůže diktovat, jak velké by porce měly být. Jediný, kdo určuje velikost porcí, je spotřebitel.
Správná velikost porce , /velikost_porce

    Citróny
29. srpna 2007
zbožíznalství
Citróny
Citrón, italsky limone, anglicky lemon, německy zitrone, je dnes používaný po celém světě. Jak k přípravě jídel a nápojů, tak i k jejich ozdobě.
Citróny , /citrony

    Tvorba cen
19. září 2011
konzulting
Tvorba cen
Vaření nezačíná nákupem, jak tvrdí náš samozvaný chef Pohlreich. vaření začíná plánem neboli jídelním lístkem. Tvorba jídelního lístku začíná zbožíznalstvím, psychologií nákupu potravin, tvorbou receptur a tvorbou cen, i když ne vždy v tomto pořadí. ale v žádném případě nějaké komediantství nestačí a je k tomu v každém případě potřeba nějaký know how.
Tvorba cen , /tvorba_cen

    Mezinárodní kuchařské tituly
24. září 2010
gastronomie
Mezinárodní kuchařské tituly
Kuchařské tituly jsou mnohdy odvozeny od takzvaných kuchyňských brigád založených Augustem Escoffierem. Také mohou mít obecnější význam v závislosti na jednotlivých kuchyňských funkcích nebo technikách.
Mezinárodní kuchařské tituly , /kucharske_tituly

    Používání klubových talířů
5. července 2007
restaurace a servis
Používání klubových talířů
Klubové talíře jsou velké, kulaté ozdobné porcelánové, kovové, stříbrné, nebo dokonce i dřevěné talíře o průměru 30 až 33 cm. Dávají se na každé místo u stolu místo prostírání. Klubové talíře pocházejí z anglického base plates nebo service plates a ve světě jsou známy jako Platzteller (německy) anebo také Assiette de présentation (francouzsky).
Používání klubových talířů , /klubove_talire

    Krátký a dlouhý týden
18. června 2006
případová studie
Krátký a dlouhý týden
Hostovka jak název napovídá je v zásadě určena hostům nebo těm kteří se sofistikovanými hosty chtějí stát. Při této snaze se ale nevyhneme nutnosti porozumět tomu jak některé věci v tom našem pohostinství fungují.
Krátký a dlouhý týden , /kratky_a_dlouhy_tyden

    Hovězí Stroganov s hranolky
21. prosince 2005
jídla a jídelní lístky
Hovězí Stroganov s hranolky
Se Stroganovem jsem se poprvé setkal v Moskvě kolem roku 1954. Od té doby jsem ho jedl jak v Sovětském svazu, tak i jinde ve světě. Stroganov byl vynalezen dvorním kuchařem carského dvora Sergejem Stroganovem za vlády ruské carevny Kateřiny Veliké.
Hovězí Stroganov s hranolky , /stroganov

    Druhy a příprava krabů
5. srpna 2005
jídla a jídelní lístkyreceptkrabi
Druhy a příprava krabů
Každý krab pochází z relativně velké rodiny. Krabí samice, která byla oplodněna krabím samcem (v době, kdy byla nahá bez krunýře), po nějaké době snese několik miliónů vajíček. Tato vajíčka vytvoří oranžovou hmotu, která je přichycena ke spodnímu krunýři samice po dobu asi patnácti dnů. Poté se každé vajíčko stane volně plovoucí „lahůdkou“.
Druhy a příprava krabů , /krabi

    Steaky stupeň propečení
21. června 2009
kuchyňské techniky
Steaky stupeň propečení
V diskuzi o tom, jak velké mají byt porce jídel a zda musíme váhu nebo hmotnost porci na jídelních lístcích uvádět, jsem se velice krátce zmínil o steacích.
Steaky stupeň propečení , /steaky_stupen_propeceni

    Význam slova banket a banketní
23. října 2008
gastronomiebanket
Význam slova banket a banketní
Banket je jeden z nejvíce (nesprávně) používaných výrazů. Pochází ze slova lavice (francouzsky la banc), na které se při společných večeřích kdysi sedávalo. Banketem dnes označujeme společné stolování při mimořádných, oficiálních nebo slavnostních příležitostech (anglicky party).
Význam slova banket a banketní , /banket

    Obloha
9. prosince 2005
jídla a jídelní lístky
Obloha
Na téma "obloha" v české kuchyni jsem napsal v odborném tisku více než je zdrávo a přesto že to všechno bylo v dobrém úmyslu tak jsem si vlastně udělal ještě více nepřátel a to hlavně mezi kuchaři a tak jsem to více méně vzdal protože jako více takových snah to nikam nevedlo.
Obloha , /obloha

    Způsoby krájení potravin
22. července 2008
gastronomiekrájeníČína
Způsoby krájení potravin
Důležitost krájení potravin si již uvědomoval člověk v pravěku, a to ještě před objevením ohně. Tehdy zjistil, že se mu kusy mamuta lépe jedí nakrájené na steaky.
Způsoby krájení potravin , /krajeni

    Hotovky a minutky v českých restauracích
8. června 2006
jídla a jídelní lístkyhotovkyminutkyobloha
Hotovky a minutky v českých restauracích
Hotovky jsou jídla připravovaná zpravidla ve větším množství a mnohdy relativně komplikovanými a zdlouhavými technikami. Ve většině případů je vaří někdo s alespoň základními znalostmi. Hotovky jsou také připravovány z potravin, které rychlými technikami nelze zpracovat.
Hotovky a minutky v českých restauracích , /hotovky_a_minutky

    Podávání polévek
1. května 2008
jídla a jídelní lístkypolévky
Podávání polévek
Polévky se typicky podávají v polévkových nebo bujónových šálcích, případně na hlubokých talířích. Někdy se také podávají v takzvaných polévkových terinách, z kterých si hosté mohou podle chuti nabrat sami.
Podávání polévek , /podavani_polevek

    Dětské jídelní lístky
12. května 2006
jídla a jídelní lístkydětipřípadová studie
Dětské jídelní lístky
Nepodceňujte inteligenci dětí. Některé děti, jako například moje vnoučata, chodí do restaurací možná častěji než někteří zaměstnanci v pohostinství. Byli byste překvapeni, jaké mají gastronomické znalosti.
Dětské jídelní lístky , /detske_listky

    Eighty six
28. září 2009
co-kdy-kde
Eighty six
Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.
Eighty six , /eighty_six

    Plody moře a krevetky
22. července 2005
jídla a jídelní lístkykrevetky
Plody moře a krevetky
Francouzsky Fruit de Mer, německy Meeresfrüchte, italsky Frutti di Mare. Plodům moře se někdy říká mořské ovoce, na čemž nakonec není nic špatného a každý ví čem mluvíte. Anglicky se jim říká seafood, protože když napíšete sea food, tak si lidé myslí, že jste chtěli říci see food, což by znamenalo vidět jídlo.
Plody moře a krevetky , /plody_more

    Košer
3. března 2008
gastronomie
Košer
Výrazem košer se označují jídla která podle židovských stravovacích předpisů v kodu zvaném halakah který je postaven na základech pasáží v knihách Starého Zákona Leviticus a Deureteronomy.
Košer , /koser

    Zrání hovězího masa
3. července 2008
kuchyňské techniky
Zrání hovězího masa
Maso z čerstvě poraženého hovězího a zvěřiny není vhodné k tepelné úpravě. Takové maso musí nejdříve správně vyzrát. Pod pojmem zrání masa se normálně rozumí doba neboli počet dnů, od okamžiku poražení hovězího dobytčete, do doby, kdy je tzv. „rozbouráno“ na jateční kusy. Průměrná doba od porážky do bourání na jateční kusy je v Americe asi 7 dnů.
Zrání hovězího masa , /zrani

    Suchá jíška
9. dubna 2009
co-kdy-kde
Suchá jíška
Naučil jsem se suchou jíšku připravovat za druhé světové války, kdy tuk byl na potravinové lístky a relativně drahý. Musím se ale přiznat, že ji někdy používám ještě dnes protože je velice „convenient“. Může se případně i ochutit, prostě má mnoho výhod.
Suchá jíška , /sucha_jiska

    Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
13. ledna 2007
jídla a jídelní lístky
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
V encyklopedickém slovníku gastronomie od Jiřího Černého, je dresink popsán jako zálivka, zpravidla studená, používaná k ochucení zeleninových ovocných nebo kombinovaných salátů. Jako studentům Hostovky by vám ale tato definice stačit neměla.
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku , /zalivka_dresink

    Názvy jídel
16. ledna 2006
jídla a jídelní lístky
Názvy jídel
S jídelními lístky souvisí názvy jídel.V zásadě existují dva druhy názvů jídel a to názvy klasické, chcete-li vžité, celosvětově uznávané a respektované, a názvy novodobé tvořené bez jakýchkoliv zásad.
Názvy jídel , /nazvy_jidel

    Stravovací zvyklosti
17. září 2006
gastronomie
Stravovací zvyklosti
Není vůbec pochyb o tom, že stravovací zvyklosti jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících jídelní lístky.
Stravovací zvyklosti , /stravovaci_zvyklosti

    Pečení
13. dubna 2009
kuchyňské techniky
Pečení
Pečení je prodloužená tepelná úprava potravin suchým teplem v uzavřeném prostoru zpravidla vyzařováním, prouděním nebo kondukcí tepla. Angličtina používá výraz baking pro pečení chleba nebo jiných moučných výrobků a roasting pro pečení masa, drůbeže a podobně. Běžní hosté v tom nedělají velkých rozdílů a bohužel ani někteří kuchaři, ale jako studenti Hostovky bychom ty rozdíly měli znát.
Pečení , /peceni

    Food Cost
9. dubna 2009
kdo-kdy-kde
Food Cost
To co blábolí o food cost ve svém pořadu Ano šéfe náš samozvaný nejvyšší kuchař Zdeňek Pohlreich tomu nevěřte. Musíte si o tom něco přečíst, abyste viděli že jsou to všechno nesmysle. Pokud si to řekneme velice zjednodušeně a laicky, tak Food cost je anglický výraz pro náklady na výrobu jídel které jsou vyjádřeny v procentech v poměru k jejich prodejní ceně.
Food Cost , /food_cost

    Sotýrování
14. března 2007
co-kdy-kde
Sotýrování
Sotýrování, anglicky sauté, od francouzského slovesa sauter, je kuchařský výraz (hantýrka) pro techniku rychlého přehazování potravin v pánvi nad intenzivním teplem, zpravidla otevřeným ohněm.
Sotýrování , /sotyrovani

    Podstata a využití aspiku
7. srpna 2006
Podstata a využití aspiku
Obecně vzato je aspik rosol, který se používá k zalévání nebo pokrývání masa, ryb, zelenin a salátů, případně k obložení studených mís. O aspicích a rosolech byla napsána celá pojednání. Obzvláště se jimi zabýval jeden z nejslavnějších gastronomů 19. století Marie-Antoine Carême.
Podstata a využití aspiku , /aspik

    Popis jídel na jídelních lístcích
29. července 2011
jídla a jídelní lístky
Popis jídel na jídelních lístcích
Hosté nečtou jídelní lísky jako nějaký napínavý román a proto název jídla musí být krátký a jídlo musí být nějakým způsobem popsáno. Popis jídla na jídelním lístku je mnohdy důležitější než jeho název. Popis jídel úzce souvisí s jejich názvy nebo s jejich tvorbou. Nemusí to být vždy kuchař, který takové jídlo popisuje, ale musí to být někdo kdo k tomu má vlohy. Pokud nikoho mezi našimi zaměstnanci s podobnými vlohami nemáme, tak tento úkol raději zadáme nějakému odbornému konzultantovi.
Popis jídel na jídelních lístcích , /popis_jidel_na_jidelnich_listcich

    Zkratky na jídelních lístcích
23. listopadu 2005
jídla a jídelní lístky
Zkratky na jídelních lístcích
Učit české restauratéry jak psát jídelní lístky jsem po několikaletém úsilí více méně vzdal. Založením Hostovky ale považuji za jakousi morální povinnost naučit mé studenty jak české jídelní lístky číst což je někdy jisté umění.
Zkratky na jídelních lístcích , /zkratky_na_listcich

Teplá jídla z drůbeže

Lepší kuře na talíři než holub na střeše. Drůbež (v jakékoliv úpravě) je na bufetových stolech velice populární.

Nejčastěji opakovanou chybou bufetového servisu však je, že je drůbež podávaná ve velkých porcích (soustech). Někdy mi připadá, že naši kuchaři neumí nakrájet kuře na 8 až 12 kousků.

Je sice pravdou, že kuře podávané s kostí chutná daleko lépe než kuře vykostěné. Takové porce také vypadají větší, nicméně pro bufetový servis musíme hřbetní a stehenní kosti z větší části odstranit.

Teplá masitá jídla

Maso je relativně nejdražší surovinou v kuchyni a při samoobslužných bufetech je pro hosty nejatraktivnější. Snahou restauratérů by nemělo být hosta nějak omezovat. Aby ale nedocházelo ke zbytečným zbytkům a nedojedkům, tak se maso na brunchích krájí na malé kousky. Žebírka, kotlety, řízky apod. nejsou zpravidla větší než 50 gramů.

Ideální je porce krájet přímo v jídelně. Krájení masa před zraky hostů se stalo velmi atraktivní. Na větších brunchích je to také relativně ekonomický způsob prezentace jídla. Navíc nevznikají zbytky. Restaurace k tomu ale musí mít potřebné zařízení, jako jsou výhřevné lampy, krájecí desky, ostré nože, ocílku, vidličku a hlavně zručného pracovníka.

  • Pomáhají Vám naše články a chcete je mít vždy při sobě?
  • E-book nebo PDF

Brambory, zelenina a jiné přílohy

Zeleninu (alespoň dva druhy) vybíráme takovou, která je pestrá, neztratí svou barvu a která vydrží dlouho teplá. Na teplý pult ji podáváme v malých dávkách a často ji doplňujeme.

Pečivo prezentujeme na odděleném stole v košících. Přikládáme k němu kleště, aby ho hosté neosahávali rukama. Chléb podáváme pokud možno v celých bochnících. K bochníkům přikládáme krájecí desku, ubrousek, kterým si host může chléb přidržet, a ostrý nůž, aby si mohl ukrojit libovolně silné krajíčky.

Sladké pečivo a dezerty

Moučníky a jiné sladkosti jsou na brunchích oblíbeným artiklem. Moučníky však musí být podávány v malých porcích. Hosté totiž rádi ochutnávají více druhů.

Hosté ale dokáží z moučníků docela rychle udělat pěkný masakr. Proto je i zde ideální, když můžeme moučníky připravovat na objednávku před zraky hostů.

  • Autor: Michael Klíma
  • Datum vytvoření: 8. srpna 2006
  • Datum revize: 7. listopadu 2019

Příbuzné články


    Číslování jídel na jídelních lístcích
8. října 2011
gastronomie
Číslování jídel na jídelních lístcích
Až do doby zavedení počítačů si málokdo uvědomoval, že kombinací jednoduchých čísel jako je 0 a 1, lze vyjádřit téměř všechno. Číslovat jídla nebo nápoje na jídelních lístcích v restauracích vyšších cenových skupin ještě donedávna někteří restauratéři považovali za narušování estetického vzhledu lístku. Dnes ale žijeme v době čísel a v době kdy účel světí prostředky a tak se číslováním jídel setkáme, téměř ve všech restauracích ve kterých ve kterých používají nějaký systém kontrolních pokladen. Restauratérovi tato čísla usnadňuji kontrolu a evidenci, ale jsou výhodou jak pro hosty tak obsluhjící obzvláště v restauracích s mezinárodní klientelou, kdy se zabrání mnoha nedorozuměním, protože si host objedná jídlo podle čísla.
Číslování jídel na jídelních lístcích , /cislovani_jidel

    Hospoda v New Yorku propadák
15. září 2011
gastronomie
Hospoda v New Yorku propadák
Nejsem žádný Nostrodámus, ale když jsem prvně slyše a viděl, s čím chtějí Češi ty Američany ohromit, jsem předpovídal, že to špatně dopadne.
Hospoda v New Yorku propadák , /hospoda_new_york_propadak

    Rent a chef
11. srpna 2011
gastronomie
Rent a chef
Rent a Chef nebo také In House Chef, o kterém se zmiňuje náš nový, všemi médiemi, zejména iDNES popularizovaný, zachránce českého pohostinství, Američan Scott Van Wagenen (viz BLACK DOG CANTINA) je kuchař, kterého si můžete najmout k přípravě jídel případně i nápojů, ve vaši domácí či privátní kuchyni, ve vašem nádobí, na vašem zařízení, z vámi vybraných potravin, eventuálně podle vašich receptur, a servírované na vašem božíhodovém porcelánu.
Rent a chef , /rent_a_chef

    Z kuchařiny ctnost
30. července 2011
gastronomie
Z kuchařiny ctnost
Já se grilováním vážně zabývám již více než 40 let, a napsal jsem na toto téma nesčíslně odborných článků a téměř po celém světě uspořádal celou řadu odborných seminářů, a proto není divu, že se mě tolik lidí ptá na názor na pořad pana Pohlreicha o grilování. Pan Pohlreich mi osobně může být ukrdený, ale to že ze všech kuchařů kteří nejsou sprostí jako on a kteří nemají komediantské vlohy, dělá úplné debily nemohu mlčky přihlížet.
Z kuchařiny ctnost , /z_kuchariny_ctnost

    Stížnosti
11. července 2011
gastronomie
Stížnosti
Pracuji v pohostinství již 70 let a rád, protože v tomto oboru nic není stále, jsou to neustálé změny, a co je stálé jsou právě ty změny a stížnosti. Přikládám článek, který jsem napsal 11. 8. 2003, který je toho důkazem…
Stížnosti , /stiznosti

    Vnitřní teplota steaků
6. ledna 2011
gastronomie
Vnitřní teplota steaků
Výňatek ze semináře o steacích připravovaného divizí konceptu STEAKGRILL®.
Vnitřní teplota steaků , /vnitrni_teplota_steaku

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. Zajímá Vás e-book?
^