Degustační menu

Když o gastronomii už něco víte, tak poznáte, že až na nějaké výjimky jsou degustační menu dělána podle znalostí toho, kdo jídla připravuje. To je nakonec v pořádku, a tak to má být, pokud je to zkušený kuchař. Nicméně osobně nechci dělat pokusného králíka, na kterém by si kuchař třeba i s jednoletou nebo tříletou zahraniční praxi za mé peníze ověřoval své znalosti a schopnosti.

Na úvod musím podotknout, že to, co vám zde píši o degustačním menu, je můj subjektivní názor, a nechci vás tím od jeho vyzkoušení odradit.

Nebudu se zde již zmiňovat o tom, kolik jsem toho kdy, kde a jak za těch 60 let v pohostinství snědl a vypil. To by mi na to hned někdo napsal, že se zase rozcapuji. Musím ale říci, že jsem v zájmu degustace a odborného růstu po celém světě sežral všechno, co napřed nesežralo mě a vypil věci, že se až divím, že jsem ještě naživu.

Kdyby se mě dnes na stará kolena někdo zeptal, které z jídel považuji za nejlepší, tak bych vlastně nevěděl, jak odpovědět. Mám v jídle své preference asi jako každý, ale netrvám si na nich. Prostě jím, když mám chuť. Vaření mi již nic neříká, a tak raději zajdu do restaurace, kterou znám, a kde jsem zatím byl alespoň trochu spokojený.

Musím říci, že dnes už v jídle ani v pití nikterak neexperimentuji. Nikdy bych už asi nešel na degustační menu, ať v Americe nebo v Česku nebo kdekoliv jinde na světě. Občas zajdu pro změnu do nějaké etnické restaurace, ale ani tam neexperimentuji.

Když si dám rybu, tak chci, aby chutnala po rybě, a když si dám pomeranč tak musí chutnat po pomeranči (a ne po rybě).

Ve většině degustačních menu (až na výjimky) nabízejí několik takových „nic“ pod jmény, která většina hostů neumí ani vyslovit. Pokud je to nějaké klasické jídlo, tak se na něm kuchař zřejmě nějakým způsobem „podepsal“ a o nějaké autentičnosti se nedá už vůbec hovořit.

Takže pokud jdete na degustační menu proto, abyste si rozšířili gastronomické znalosti, tak vám mohu říci, že jsou to vyhozené peníze. Je to daň z blbosti, kterou každý začínající gurmán musí zaplatit.

Degustační menu nebývá nic levného, protože neplatíte jenom za hodnotu potravin, ale i za celkový dojem. Takové degustační menu může stát 3 až 5 tisíc korun, nemluvě o nápojích.

To víte, o obyčejnou vodu si říci nemůžete, to byste se hned deklasovali. Takže, i když vynecháte aperitiv, tak si musíte od místního zkušeného someliéra nechat doporučit vhodné víno, které vás může stát pěti až desetinásobek jídla. Ale to patří k věci, abyste o tom mohli mezi vašimi přáteli mluvit jako o zážitku, což se dnes v Česku nosí.

Nakonec nezapomeňte, že v takové restauraci je téměř povinností dát odpovídající spropitné. Bon Appétit!

  • Autor: Michael Klíma
  • Datum vytvoření: 24. července 2008
  • Datum revize: 5. ledna 2020

Příbuzné články


    Číslování jídel na jídelních lístcích
8. října 2011
gastronomie
Číslování jídel na jídelních lístcích
Až do doby zavedení počítačů si málokdo uvědomoval, že kombinací jednoduchých čísel jako je 0 a 1, lze vyjádřit téměř všechno. Číslovat jídla nebo nápoje na jídelních lístcích v restauracích vyšších cenových skupin ještě donedávna někteří restauratéři považovali za narušování estetického vzhledu lístku. Dnes ale žijeme v době čísel a v době kdy účel světí prostředky a tak se číslováním jídel setkáme, téměř ve všech restauracích ve kterých ve kterých používají nějaký systém kontrolních pokladen. Restauratérovi tato čísla usnadňuji kontrolu a evidenci, ale jsou výhodou jak pro hosty tak obsluhjící obzvláště v restauracích s mezinárodní klientelou, kdy se zabrání mnoha nedorozuměním, protože si host objedná jídlo podle čísla.
Číslování jídel na jídelních lístcích , /cislovani_jidel

    Hospoda v New Yorku propadák
15. září 2011
gastronomie
Hospoda v New Yorku propadák
Nejsem žádný Nostrodámus, ale když jsem prvně slyše a viděl, s čím chtějí Češi ty Američany ohromit, jsem předpovídal, že to špatně dopadne.
Hospoda v New Yorku propadák , /hospoda_new_york_propadak

    Rent a chef
11. srpna 2011
gastronomie
Rent a chef
Rent a Chef nebo také In House Chef, o kterém se zmiňuje náš nový, všemi médiemi, zejména iDNES popularizovaný, zachránce českého pohostinství, Američan Scott Van Wagenen (viz BLACK DOG CANTINA) je kuchař, kterého si můžete najmout k přípravě jídel případně i nápojů, ve vaši domácí či privátní kuchyni, ve vašem nádobí, na vašem zařízení, z vámi vybraných potravin, eventuálně podle vašich receptur, a servírované na vašem božíhodovém porcelánu.
Rent a chef , /rent_a_chef

    Z kuchařiny ctnost
30. července 2011
gastronomie
Z kuchařiny ctnost
Já se grilováním vážně zabývám již více než 40 let, a napsal jsem na toto téma nesčíslně odborných článků a téměř po celém světě uspořádal celou řadu odborných seminářů, a proto není divu, že se mě tolik lidí ptá na názor na pořad pana Pohlreicha o grilování. Pan Pohlreich mi osobně může být ukrdený, ale to že ze všech kuchařů kteří nejsou sprostí jako on a kteří nemají komediantské vlohy, dělá úplné debily nemohu mlčky přihlížet.
Z kuchařiny ctnost , /z_kuchariny_ctnost

    Stížnosti
11. července 2011
gastronomie
Stížnosti
Pracuji v pohostinství již 70 let a rád, protože v tomto oboru nic není stále, jsou to neustálé změny, a co je stálé jsou právě ty změny a stížnosti. Přikládám článek, který jsem napsal 11. 8. 2003, který je toho důkazem…
Stížnosti , /stiznosti

    Vnitřní teplota steaků
6. ledna 2011
gastronomie
Vnitřní teplota steaků
Výňatek ze semináře o steacích připravovaného divizí konceptu STEAKGRILL®.
Vnitřní teplota steaků , /vnitrni_teplota_steaku

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. Zajímá Vás e-book?
^