Druhy polévek

Téměř všechny etnické kuchyně mají skupinu jídel, která se dá nazvat jako polévky. Pokusím se zde zmínit alespoň několik nejpopulárnějších z nich předem se a omlouvám, jestli jsem některou opomenul.

Ruské polévce borčš je věnován samostatný článek. Mimo jiné se v něm dozvíte, jak uvařit některé jeho varianty. Podobně je samostatně zpracovaný druh polévky chowder, studené polévky a podávání polévek.

Chilli

Místo polévky upřednostňují někteří mladí Američané chilli. Chilli je ostrá fazolová polévka, která je tak hustá, že pokud jí sníte větší talíř, tak už na nic jiného v břiše nemáte místo.

V některých oblastech je chilli tak populární, že nesmí chybět na jídelním lístku školních jídelen ani na lístku luxusních restaurací.

Mongolský kotlík

Tuto polévku jsem podrobně popsal v mé čínské kuchařce a nemyslím si, že byste si ji někdy dělali doma. Pokud se vám ale naskytne příležitost, tak si ji nenechte ujít, protože je to skutečně gastronomický zážitek, na kterém se můžete i podílet.

Mongolský kotlík, spíše známý jako polévka chuo-kuo, se vaří a podává ve speciálních kotlících. Kotlíky jsou většinou měděné, na jedné straně ozdobně tepané a uvnitř cínované.

Středem kotlíku, který má průměr asi 30 cm, probíhá komínek s roštem, na který se dává žhavé dřevěné uhlí. Komínek tvoří zároveň podstavec kotlíku, v němž je otvor pro přívod vzduchu potřebného pro udržení ohně. Vaří-li se obsah kotlíku příliš zprudka, přikryjeme vrchní otvor komínku miskou naplněnou studenou vodou, tah komínku se tím přeruší a obsah kotlíku se po několika okamžicích přestane vařit. Kotlík se zakrývá snímatelnou pokličkou s kulatým otvorem uprostřed, kterým prochází komínek.

Kotlík naplníme vývarem, zakryjeme pokličkou, a teprve pak naplníme spodní část komínku žhavým dřevěným uhlím a postavíme doprostřed kulatého stolu. Kolem kotlíku rozložíme mísy se všemi druhy masa a před každého stolovníka položíme misky s pikantními omáčkami.

V těsné blízkosti stolu si připravíme terinu s vývarem potřebným k dolévání do kotlíku během stolování. Dále připravíme mísy se zeleninou nakrájenou na tenké plátky, která se do kotlíku nakonec přidá jako vložka.

Při klasickém způsobu čínského stolování má každý stolovník před sebou misku s rýží, na kterou si pokládá kousky jednotlivých podávaných jídel. Šťáva z těchto pokrmů rýží protéká a na dně misky tvoří velmi cenný zbytek. Ten si tam stolovník ponechá až do doby podávání chuo-kuo.

Při stolování kolem kotlíku je každý stolovník sám sobě kuchařem. Hůlkami si vybírá kousky masa nebo ryby a ponoří je na několik okamžiků do vroucího vývaru v kotlíku. Vařený kousek masa namočí do některé z pikantních omáček a pak si ho hůlkami dopraví do úst. To má tu výhodu, že každý si může určit stupeň dohotovení jednotlivých kousků masa dobou, po jakou maso ponechá ve vývaru.

Někdy se stane, že některému stolovníkovi jeho pečlivě vybrané sousto spadne do vývaru. To není nikterak na závadu, ba naopak, čím více kousků masa nebo ryb v kotlíku zůstane až do konce, tím lepší je polévka.

Nakonec, když jsou hosté již nasycení, se všechna zbylá masa na mísách vhodí do kotlíku, přidá se připravená zelenina, a vše se nechá několik minut vařit. Vyvrcholením celé hostiny je pak odměna v podobě vynikající polévky, jejíž chuť se však nedá popsat.

Každá tato polévka chutná jinak. Jednak podle použitých surovin, ale hlavně podle chutě zbytku na dně rýžové misky, který si každý stolovník ostražitě hlídá. Na něj si totiž každý nalévá polévku a případně vše ještě okoření zbylými stolními omáčkami a výsledek pojídá porcelánovou lžičkou.

U tohoto jídla je nutno opět připomenout, že použití klasického čínského nádobí není podmínkou. Speciální čínský hrnec zvaný mongolský kotlík je dosti nákladnou záležitostí. Nicméně starý železňák po babičce a elektrický vařič nám udělají stejnou službu.

Cioppino

Cioppino je krajová specialita. Znáte to, když se o něčem říká, že to není ani ryba ani rak? To stejné se dá říci i o této specialitě. V polévce je totiž nejenom ryba, ale i rak, krab, mušle a krevetky – prostě jakékoliv ryby a mořské potvory, které máte zrovna po ruce.

Cioppino se podává v dobrém silném vývaru a patří k němu láhev dobrého vína. Cioppino vzniklo v San Franciscu v italské rybářské čtvrti. Tím, že se připravuje z několika čerstvých druhů ryb a mořských plodů, do jisté míry připomíná francouzskou bujabézu.

Originální recept počítá s živým krabem, ale to neznamená, že když nemáme živého kraba, tak že prostě zavřete hospodu a půjdete domů. Zmrazený krab nebo krabí maso nám (všude jinde než v San Francisku) udělá stejnou službu. Také s mušlemi si nemusíme moc lámat hlavu. Použijeme prostě takové mušle, jaké máme, hlavně když jich bude dost.

  1. Živého kraba očistíme a rozlouskneme klepeta.
  2. Do velkého kastrolu dáme velké mušle a zalijeme vínem a šálkem vývaru.
  3. Přivedeme do varu, přiklopíme a dusíme asi 5 minut nebo do té doby, než se mušle otevřou.
  4. Přidáme rajčata, česnek, petrželku, koření a zbylý vývar.
  5. Zakryjeme a přivedeme do varu.
  6. Přidáme zbylé mušle a kraba.
  7. Dusíme asi 3 až 4 minuty nebo tak dlouho, až se všechny mušle otevřou.
  8. Nakonec přidáme rybí filé nakrájené na větší kusy a ještě 2 až 3 minuty povaříme.
  9. Podáváme velmi horké v polévkových talířích. Vedle nabídneme čerstvý chléb a pesto.

Ramen

Polévka ramen je sice původem čínská, ale v podvědomí většiny lidí je považována za japonskou. Ramen může být obecně definováno jídlo sestávající ze dvou hlavních ingrediencí, a to nudlí a polévky.

Většina ramen nudlí se dělá z obilné mouky, soli, vody a kansui, což je druh minerální vody. Ramen nudle (podobně i jako italské nudle) jsou dostupné v různých tvarech a délkách. Mohou být tenké, silné, rovné nebo všelijak kroucené či tvarované.

Soupwich

Soupwich je jedno z mála typicky amerických jídel. Je to kombinace sendviče a polévky, ve většině případů podává jako hlavní jídlo, a to zejména v poledne.

Mnoho lidí si v poledne objedná buď jen polévku anebo sendvič. Jednou ale přišel někdo s nápadem nabízet kombinací polévky a vybraných sendvičů za zvýhodněnou cenu. To se velmi rychle ujalo, takže tuto kombinaci nabízí většina restaurací ve městech v místech kancelářských budov.

Příbuzné otázky a odpovědi

Seznam otázek a odpovědí příbuzný s danými tématy článku.

Jaká kuchařka je podle Vás nejlepší?
Dnes je na trhu tolik kuchařek a většina od úplně neznámých autorů. Můžete mi napat, jak poznat dobrou kuchařku případně které je podle vás nejlepší? Děkuji, Žabka.
Vážená Žabko, známý nebo neznámý autor ještě nic neznamená. Někteří známí autoři to mydlí jako Baťa cvičky a pokud kuchařským knížkám rozumíte, tak vidíte, že to opisuje jeden od druhého. Abych si přihřál svoji polívčičku tak musím říci, že když jsem vydal první Čínskou kuchyni, tak to byl bestseller. Dobrou kuchařku nepoznáte podle obálky, musíte ji otevřít a nesmíte se nechat nachytat případnými barevnými fotografiemi. Nelepší kuchařka je podle mě taková, ve které se snadno vyznáte, ve které vás autor neomračuje svými odbornými znalostmi, a ve které najdete alespoň dva nebo tři recepty které eventuálně použijete. Jinak ale, i když se to některým současným autorům nebude líbit, Vám vážená Žabko musím říci, že vzhledem k tomu že máte počítač, a jak se zdá s ním umíte pracovat, byste ho měla využít k vyhledávání receptů podle vašeho zájmu a kuchařských schopností.
Ovlivňuje hudba výběr jídla z jídelního lístku?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si myslíte že hudba ovlivní výběr jídla z jídelního lístku? Děkuji Prosím, jak v Čechách vybírat, kupovat a ošetřovat maso na steaky? Díky, Goro.
Rozhodně ano, historikcy byla hudba vždy doprovodem jídla, ale samozřejmě že každá hudba se k jídlu nehodí. Nakonec v Japonsku krávy masírují a napájejí koňakem, aby měly jemnějši a chutnější maso a hrají jim klasickou hudbu ,aby jim lépe trávilo. Dnes se s tím již tak často nesetkáte, ale kdysi v některých "nóbl" restauracích hrál někdo na klavír nebo na harfu. V restauraci Gundel v Budapešti ještě dodnes hraje při večeři šestičlený orchestr lájošů.
Proč se nepodělíte o své recepty?
Pane Klíma, určitě máte spustu vlastních receptů, proč se tedy s námi o ně nepodělíte? Děkuji, Karel Ostrý.
Vážený Karle, velice si cením vaši připomínky, ale musím Vás zklamat. Hostovka není školou vaření, a i bez toho se o mé recepty již nedělím, protože díky internetu to není tak jednoduché. Údajně Savarinův výrok: "Objevení nového jídla přinese lidstvu více potěšení než objevení nové hvězdy", platí dodnes, protože to s těmi novými jídly není tak jednoduché jak se zdá. Domnívám se totiž, že objevení nějakého nového jídla je spíše náhoda než úmysl. Jsou sice kuchaři, včetně mě, kteří vezmou do ruky několik potravin a s těmi pak manipulují a experimentují, aby vytvořili nějaké dobré jídlo. U mě není ve snaze přijít s nějakým receptem který bych chtěl nazývat svým vlastním. Oproti tomu je celá řada takzvaných "opisovačů", překladatelů nebo sběratelů recetpů kteří je pak prohlásí za své vlastní a předhánějí se v tom, kolik receptů vlastní. Nicméně i já mám několik vlastních kreací, ale jsem velice opatrný je nazývat mými objevy, protože nejspíše s něčím podobným přišel někdo již přede mnou. Některé mé kreace vznikly náhodou a i když je podrobně popíši tak není moc lidí kteří by je pak uvařili přesně podle mého receptu. Říká se, že kuchařina je umění, ale já o tom mám vlastní teorii. Lidé velice zřídka mění umělecká díla jako jsou obrazy, architektonická, literární, hudební a jiná díla a dá se říci že do jisté míry respektují autorská práva, ale ve vaření jim nic není svaté a obzvláště někteří čeští kuchaři jakékoliv jídlo okamžitě "vylepší". Já ale píši recepty i na objednávku tak říkajíc "na míru" neboli podle přání klienta, ale v tom případě trvám na přesném dodržení mé receptury. Vytvoření takového receptu ale není nic jednoduchého a takový recept je pak majetkem klienta jako je to v případě koncesu Steakgrill pro který jsem vytvořil většinu receptů a které nemohu v plném znění nikde uveřejnit.
Znáte recept na Shrimp de Jonge?
Asi před rokem jsem byl v San Francisku, kde jsem ochutnal vyjikajicí jídlo Shrimp de Jonge. Od té doby marně hledám na toto jídlo recept, může mi někdo poradit? Děkuji Laco.
Vážený Laco, zrovna v těchto dnech jsem poslal Jardovi Honzajkovi do restaurace Steakgrill v Račiněvsi na toto jídlo recept aby ho zařadil mezi jeho speciality, protože jak říkáte, je to vynikajicí jídlo a krevetky které jsou základní potravinou již u nás nejsou nic neznámého. To že jste nikde ten recept nesehnal je proto, že internet je prevít. Někdy Vás na nějakou drobnou chybu upozorní a někdy ne. Správně se to píše Shrimp de Jonge, pod ním najdete na internetu sice několik receptů, ale podle mě ani jeden nemá s původním receptem společného nic, než to jméno.
Jak vařit pro více lidí?
Zdravím, o gastronomii a vaření už mám zájem nějakou dobu. Dostala se mi pod ruku nabídka příležitostné práce kuchaře. Jedná se však o vaření pro 20 až 30 lidí, což je nesrovnatelné s mým běžným standardem při maximu 5 až 6 lidí. Mohl byste doporučit nějaké rady nebo prameny, kde co a jak, jaká jsou specifika vaření ve větším? Díky za případnou odpověď, Vladimír.
Vážený Vladimíre, vaření je v zásadě vaření, ať již pro 5 až 6 lidí, což je Váš standard, nebo pro 20 až 30 lidí, což je to, co se Vám nabízí. Nicméně jsou v tom jisté rozdíly. Prameny pro přípravu jídel pro 5 až 6 lidí najdete v běžných kuchařkách nebo na internetu. Příprava jídel pro 20 až 30 lidí má svá specifika, ale v zásadě je to jen otázka schopnosti umět přepracovat dané receptury a mít dostatečně velké nádobí.
Kde se dají zakoupit Vaše knihy?
Dobrý den Pane Klíma, chtěl bych se zeptat, jestli je možné si na českém trhu zakoupit vaše knihy které jste napsal .Předem děkuji za odpověď, Thomy.
Vážený Thomy, děkuji o Váš zájem o mé knihy, ale obávám se že na trhu nejsou. Co se ale se týče knížek vydaných nakladatelstvím GRADA zkuste to u nich. Ing. Radomír Matulík Editor-in-chief GRADA Publishing, s.r.o. U průhonu 22 170 00 Praha 7 Czech Republic. Jinak jsem ale do Česka poslal již 30 beden velice hodnotných odborných knih (ne mých) včetně několika kuchařek, z nichž některé budu prodávat přes internet. Eventuálně mě kontaktujte na afticeuro@aol.com.
Kde najít informace o názvech jídel?
Vážený pane Klímo, už nejsem nejmladší a za ta léta jsem viděl několik jídelních lístků, a tak mnohým těm francouzským výrazům, které na jídelních lístcích jsou, věšinou rozumím. V poslední době se ale naše jídelní lístky hemží výrazy, které v žádném slovníku ani na internetu nemohu nalézt. Můžete mi prosím poradit kam nebo na koho se obrátit? Moc děkuji, Karel.
Vážený Karle, Vaše příspěvek je velice zajímavý a na žádný pád to pro mě není žádné otravování. Na koho se obrátit Vám neporadím. Studenti našich odborných či hotelových škol mají nejspíše na koho se obrátit, ale vím, že hosté, jako ta největší skupina která se na pohostinství podílí, se bohužel nemají čeho chytit a to je vlastně raison d'etre Hostovky, že by se díky ní měli poučit. Je to ale velice obsáhlý předmět a proto jak si povšimnete tak já pokud nějaký cizí výraz použiji, se snažím hned uvést český ekvivalent, ale na základě Vašeho příspěvku jsem doplnil gastronomické výrazy
Kde najdu kalkulace na výrobu pizzy?
Vážený pane Klímo, dobrý den. Můžete mi prosím poradit, kde najdu na internetu návod na kalkulace pro výrobu pizzy, respektive receptury (složení). Přeji Vám mnoho zdraví a přeji hezký den.
Vážený Milane, jestli něco najdete na internetu si nejsem jist, ale všechny informace, které žádáte jsem podrobně popsal ve svojí knížce italská kuchyně, která byla vydána nakladatelstvím Grada v Praze. Zkuste to tam sehnat.
Má se dělat ryba na pánvi spolu s bramborami?
Pane Klímo, co si myslíte o tom, že pan Pohlreich v jednom programu řekl, že se ryba musí dělat spolu s bramborami, aby ty brambory natáhly chuť ryby? Radek.
Podle mě pan Pohlreich v televizi řekl více nesmyslů, ale na to má právo, obzvláště když je uznávaný jako náš nejvyšší kuchař. Podle mých zásad však má ryba chutnat po rybě, pomeranč po pomerančích a brambory po bramborách, leda že tyto potraviny jsou součástí nějaké směsi ve které je jejich chuť záměrně vyzdvižena, či naopak něčím přehlušena.
Změnil jste názor na tekutý kouř?
Dobrý den, pane Klímo, na úvod bych rád řekl, že Váš web znám docela dlouho a velice rád jej občas pročítám, vždycky zde najdu něco nového a zajímavého. Tentokrát mě ovšem zarazila jedna věc. Na úvodní straně jsem viděl upoutávku na Vaše účinkování v pořadu Kluci v akci, neváhal jsem a pustil si jej z archivu. Při přípravě BBQ omáčky na grilovaná žebra jste použili tekutý kouř. Trošku mě to překvapilo, zalistoval jsem na Hostovce a objevil Váš článek z roku 2006, kde tekutý kouř odsuzujete. Tak a tady mi to nějak nejde dohromady, píšete, že byste tekutý kouř nikdy ve Vašem receptu nepoužil a najednou vidím, jak jej sice používá jiný kuchař, nicméně ve Vaší restauraci a pod Vaším dohledem. Mohl bych Vás poprosit o vyjádření? Změnil jste názor? Děkuji za odpověď.
Vážený Tomáši, musím Vám dát kredit za Vaši bystrost a pozornost. Začnu tím, že jsem změnil svůj názor. Po příchodu do Ameriky jsem neuznával ani celou řadu jiných dochucovacích prostředků a sice proto, že jsem je neuměl používat. Během času, obzvláště při velkovýrobě jídel, jsem viděl, že se bez nich nelze obejít. Jak správně říkáte, je třeba s nimi umět pracovat. Příkladem může být i Maggi, které jde dnes staré více než 100 let, glutamát sodný, který je o mnoho starší a který používá celá Asie, a nakonec i takový kečup, který někteří naši odborníci také odsuzují, ale který také používá celý svět. Ve Steakgrillu tekutý kouř používáme, protože dává naší omáčce specifickou chuť, ale jen velice sporadicky. Co se týká zdravotní nezávadnosti dochucovacích prostředků na americkém trhu, tak Vás mohu ubezpečit, že o bezpečnosti nelze vůbec pochybovat. Děkuji za Váš příspěvek.
Kde se dá pořídit tekutý kouř?
Mám dotaz kde se dá pořídit tekutý kouř?
Údajně i v Česku, ale musím se přiznat že nevím kde. Pokud ho ale budete používat, tak vás musím upozornit, že musíte být velice opatrní. Jen o pár kapek více než je potřeba a můžete všechno vyhodit.
Kde je v České republice možné dostat opravdové steaky?
Dobrý den, žil jsem 40 let v USA a poměrně dobře jsem se obeznámil s USDA hovězím masem na steaky. Nyní jsem už 10 let v České republice a ještě jsem nenašel restauraci (i takovou, která říká, že jsou steaky jejími specialitami), kde by se maso vyrovnalo tomu americkému. Existuje taková restaurace, nebo řezník, kde by bylo možné dostat opravdové steaky? Děkuji předem za odpověď.
Co se týká USDA steaků, tak bohužel takové steaky nemůžete, právě díky těm specifickým zákonům, nikde jinde dostat. Netýká se to ale jen plemene dobytčat, ale i jejich krmení, porážení, bourání, zrání, krájení a v neposlední řadě v jejich tepelném zpracování. Restaurace Steakgrill, která se může v současné době pochlubit těmi nejlepšími steaky z masa, které je v Česku na trhu, bohužel také nemůže dělat nějaké zázraky.
Kam ve Francii zajít na jídlo?
Dobrý den pane Klímo, asi v polovině září jsem se Vás dotazovala na nástrahy francouzského pohostinství. Nestačil jste mi odpovědět ještě před mým odjezdem do Francie, nicméně jsem si poradila snad v celku dobře. Pochutnala jsem si v Arles, v Montpellier a ve Strasbourgu. Sice jsem nepojedla v Ritzu, ale vždy jen v napohled běžné restauraci. Ve všech jsem měla pocit, že jsem host a dokonce snad i vážený host, byť ani jedna z mých útrat nebyla omračující. Bylo to velice příjemné. Příští rok se chystám navštívit Aquitaine, bližší určení zatím nevím, stále vybírám. Mohl byste prosím poradit co si nemám nechat ujít a naopak čeho se raději vyvarovat? Mnohokrát děkuji, Bauerová.
Vážená paní Baurová, vyučil jsem se v Česku, a mám několikaletou praxi ve Francii, ale musím přiznat, že celou řadu francouzských jídel jsem se nauči i v jiných zemích a zejména v Americe, kde některé potraviny, zejména maso, jsou podstatně lepší než v samotné Francii. Co ve Francii jíst a co ne, Vám neporadím, protože nejsem něco jako www.labuzdopo.cz., což je veliká chucpa Jídlo je věc osobní preference a chutě se jen těžko dají popsat. Prostě to chce experimentovat.
Je v pořádku používat dochucovací prostředky?
Dobrý den, V případové studii convenience se zmiňujete, že vyhazování umělých dochucovacích prostředků je hloupost. Pochopil jsem z toho, že si myslíte, že je používání těchto umělých chemických věcí v pořádku. Opravdu si myslíte že je správné používat omáčky, vývary a podobné věci z prášku, nebo jsem to jen špatně pochopil? Děkuji předem za odpověď. S úctou Ondřej Bílek.
Vážený Ondřeji, ano, já si myslím, že používání dochucovacích prostředků je docela v pořádku. Musí se ale umět správně používat. Odpůrci dochucovacích prostředků používají slova umělý a chemický a mnohdy mají pravdu. Většina dochucovacích prostředků jsou výtažky či koncentráty z těch nejlepších potravin. Francouzští kuchaři si je kdysi vyráběli sami pod názvem appareil. Dnes se tím již nikdo nezabývá, protože na jich je na trhu celá řada. Takovým přípravkem je například omáčka Escoffier nebo celosvětově oblíbený a populární kečup. To ani nemluvím o Worcestrové omáčce a tabascu. No a kde by někteří naši kuchař byli bez Maggi nebo Podravky.
  • Autor: Michael Klíma
  • Datum vytvoření: 1. května 2008
  • Datum revize: 16. října 2019

Příbuzné články


    Popis jídel na jídelních lístcích
29. července 2011
jídla a jídelní lístky
Popis jídel na jídelních lístcích
Hosté nečtou jídelní lísky jako nějaký napínavý román a proto název jídla musí být krátký a jídlo musí být nějakým způsobem popsáno. Popis jídla na jídelním lístku je mnohdy důležitější než jeho název. Popis jídel úzce souvisí s jejich názvy nebo s jejich tvorbou. Nemusí to být vždy kuchař, který takové jídlo popisuje, ale musí to být někdo kdo k tomu má vlohy. Pokud nikoho mezi našimi zaměstnanci s podobnými vlohami nemáme, tak tento úkol raději zadáme nějakému odbornému konzultantovi.
Popis jídel na jídelních lístcích , /popis_jidel_na_jidelnich_listcich

    Pravda na jídelním lístku
16. dubna 2010
jídla a jídelní lístky
Pravda na jídelním lístku
Psychologie prodeje má hodně co společného s pravdou na jídelním lístku. ČS. Zákon č. 140/1995 Sb. přesně definuje povinnost podnikatelů při informování spotřebitele při značení jejich výrobků. V § 9 je zároveň stanovena povinnost řádně spotřebitele informovat o vlastnostech výrobků, tedy jejich složení.
Pravda na jídelním lístku , /pravda_na_listku

    Česká kuchyně
17. dubna 2009
jídla a jídelní lístky
Česká kuchyně
To je článek na www.ahr.cz, který stojí za to si přečíst, ať jste členy AHR ČR nebo ne, protože v něm najdete mnoho poučení o Czech specials.
Česká kuchyně , /ceska_kuchyne

    Shrimp de Jonghe
17. července 2008
jídla a jídelní lístky
Shrimp de Jonghe
Shrimp de Jonghe je specialita Chicaga kde to jídlo vzniklo, ale dnes je populární po celé Americe a objevuje se i na jídelních lístcích mnoha restaurací po celém světě.
Shrimp de Jonghe , /shrimp_de_jonghe

    Vepřová panenka parmentier
29. června 2008
jídla a jídelní lístky
Vepřová panenka parmentier
Asi tak v roce 1985, v době kdy jsem byl ředitelem Hospitality Institute International v Chicagu, jsem se občas zúčastňoval různých soutěží, včetně soutěží na recepty nových jídel.
Vepřová panenka parmentier , /parmentier

    Salzburger Nockerl
12. června 2008
jídla a jídelní lístky
Salzburger Nockerl
Těžko říci, kde tento atraktivní moučník vznikl. V Americe, kde mu říkají "Floating Islands", neboli plovoucí ostrůvky, asi nevznikl, protože v Solnohradu, kde se mu říká "Salzburger Nockerln" znali tyto noky údajně už před objevením Ameriky, a tak nakonec zbývá se rozhodnout, jestli jeho původ připíšeme Italům a nebo Rakušanům.
Salzburger Nockerl , /salzburger_nockerl

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. Zajímá Vás e-book?
^