Open Bar

V přesném překladu open bar znamená otevřený bar, ale jako studenti Hostovky byste měli znát jemné nuánce tohoto výrazu, abyste se eventuálně nedostali do trapné situace. Při společenkých akcích na které budete eventuálně pozvání to vzásadě znamená že všechny nápoje, v četně koktejlů, jsou zadarmo. Hosté (guests) takovou pozornost (convenience) velice ocení a hostitel (host) neboli ten kdo takovou společenkou funkci pořádá, nebo za ni platí, má pocit, že hosté jsou spokojení.

Cateringové společnosti nabízejí open bar jako součást tak zvaného "package". V takovém případě výběr nápojů, zejména lihovin, je limitován na běžné lihoviny, tak zvané "well brand", nicméně hostitel má možnost připlatit na lepší kvalitu vybraných lihovin tak zvaných "premium brand", nebo "top shelf".

Výhody a nevýhody "otevřeného baru"

Výhody: Host nemusí čekat až mu jeho nápoj "dolije" a může si dojit k baru sám kde si objedná drink dle své preference.

Nevýhody: Někteří hosté, a to ne jenom v Česku, pokud je něco zadarmo prostě neznají míru a tak v takovém případě se opijí, a mnhdy jinak slušnou party svatbu či oslavu zcela zničí.

V Americe, pokud takový host v podnapilosti způsobí nějakou škodu, případně zaviní nějaké neštěstí, může odpovědnost nést ten kdo ho do takového stavu přivedl, což by byl hostitel a proto někteří hostitelé, přesto, že by si výdaje s cash bar mohli dovoloit, dávají přednost podávání lihovin formou cash bar při kterémžto způsobu ta konzumace lihovin je kontrolována alespoň jejich cenou. What a country!

Příbuzné otázky a odpovědi

Seznam otázek a odpovědí příbuzný s danými tématy článku.

Co znamená výraz chucpa?
Vážený pane Klímo, teď když vím co je to chucpa, tak si myslím, že je to asi chucpa se vás zeptat, co znamená to BS, které také občas používáte. Děkuji předem Arnošt.
Vážen‎ý‎ Arnošte, Děkuji za váš dík a za ten kompliment. Byl bych ale pokrytec kdybych na jedné straně hlásal, že kdo se neptá, nic se nedozví a pak nebyl ochoten na každou otázku odpovědět. Já těch otázek ale dostávám nepředstavitelné množství, a i když říkám, že žádná otázka není tak hloupá aby se na ni nenašla nějaká chytrá odpověď, tak na některé neodpovídám. Pes je totiž také zakopan‎ý v tom, že den má jen 24 hodin a pokud si někdy nevezmu oběd tak nejv‎ýše 25, ale i tak na to prostě všechno nestačím. Proto se musím přiznat, že odpovídám jen na otázky o kter‎ých předpokládám že jsou předmětem zájmu většiny studentů Hostovky. Nicméně o tom BS jsem napsal pár řádků do Manuálu personálního oddělení konceptu Steakgrill a tak to na těchto stránkách eventuálně uveřejním.
Jak vzniklo slovo šejfr?
V poslední době jsem se často setkala s výrazem "šejfr". Sice v zásadě vím co to je, ale zajímalo by mě, kde to vzniklo a co to slovo vůbec znamená, případně kdy a jak šejfry používat. Děkuji, Ludmila.
Vážená Ludmilo, šejfr jeje slang pro chafing dish. Chaff v angličtině znamená hovor ale chafing dish znamená buď jídlo (dish) vhodné k podávání v ohřívači stejného jména, nebo samotné zařízení k udržování jídla při servírovací teplotě. Šajfrů je celá řada od malých vyhřívaných lihem nebo jen nad svíčkou používaných v domácnostech, až po velké vyhřívané suchým lihem (Sterno), plynem nebo elektricky. Dělají se malé, velké, obdélníkové, kulaté, měděné, nerezové, stříbrné a v Americe dokonce i takzvané disposables, neboli takové, které se po jednom použití vyhodí. What a country!
Co znamená slovo ambiance?
Pane Klímo, s oblibou čtu Vaše články, které myslím nemají chybu. Někdy ale skutečně použijete výraz, který nejenom že neznám, ale nedaří se mi ho nalézt v žádném slovníku a ani na internetu. Jedním z nich je slovo ambiance. Pokud vás to nebude moc obtěžovat, tak mi prosím napište co to znamená. Děkuji Andrea.
Vážená Andreo. Nechci se Vás nikterak dotknut, už jenom proto, že mi děláte komplimenty, ale jedno přikázání mého náboženství říká: "Nikomu nevěř, ani sobě", a protože jsem také velk‎ý previít, tak jsem se na ten internet podíval a máte pravdu, pod heslem "ambiance" tam je úplně něco jiného než co ta ambiance vlastně je. Ten v‎‎ýraz nenajdete ani v žádném americkém slovníku přestože se velice často používá. Vím ale, že je to francouzské slovo a tak jsem se podíval do francouzkého slovníku a tam pod heslem ambiance je okolí a ovzduší, což podle mně je asi jen tak desetina toho co se pod slovem ambiance rozumí v americkém pohostinství. V americkém pohostinství ambiance totiž zahrnuje sice i okolí a ovzduší, ale znamená to více méně celkov‎ý dojem z prostředí, nábytku, zařízení, uměleckých předmětů, a hudby, ale i dobr‎‎ý pocit z jídla a piítí, dobré nálady, neboli celkového uspokojení. V Česku se v poslední době používá v‎ý‎‎raz zážitková gastronomie který ale nebyl tuším nikdy nik‎ým podrobně popsán. Jedno Vám ale musím říci, že ambiance, stojí velké penize.
Kde najít informace o vývoji etnické kuchyně?
Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Dělam závěrečnou práci na vyšší odborné škole a jeden z mých bodů práce je vývoj etnické kuchyně. Mohl by jste mi nějak pomoct? Děkuji.
Vážená Nelo, musím Vás bohužel zklamat, protože jste na špatné adrese. Hostovka je Pomyslná universita pro hosty tudíž pokud chodíte do restaurací jako host, tak máte sice plné právo tyto stránky číst, ale nemůžete očekávat, že by Vám zde někdo odpověděl na nějaké odborné otázky. V tom ohledu se asi budete muset podívat na někter‎é stránky, které se odbornou gastronomií zabývají. Jelikož studujete již na vyšší odborné škole tak předpokládám, že jste se již naučila že etnick‎ých kuchyní je nekonečná řada, takže asi budete muset b‎ýt specifická a napsat kterou etnickou kuchyni máte na mysli. M. Klima
Změnil jste názor na tekutý kouř?
Dobrý den, pane Klímo, na úvod bych rád řekl, že Váš web znám docela dlouho a velice rád jej občas pročítám, vždycky zde najdu něco nového a zajímavého. Tentokrát mě ovšem zarazila jedna věc. Na úvodní straně jsem viděl upoutávku na Vaše účinkování v pořadu Kluci v akci, neváhal jsem a pustil si jej z archivu. Při přípravě BBQ omáčky na grilovaná žebra jste použili tekutý kouř. Trošku mě to překvapilo, zalistoval jsem na Hostovce a objevil Váš článek z roku 2006, kde tekutý kouř odsuzujete. Tak a tady mi to nějak nejde dohromady, píšete, že byste tekutý kouř nikdy ve Vašem receptu nepoužil a najednou vidím, jak jej sice používá jiný kuchař, nicméně ve Vaší restauraci a pod Vaším dohledem. Mohl bych Vás poprosit o vyjádření? Změnil jste názor? Děkuji za odpověď.
Vážený Tomáši, musím Vám dát kredit za Vaši bystrost a pozornost. Začnu tím, že jsem změnil svůj názor. Po příchodu do Ameriky jsem neuznával ani celou řadu jiných dochucovacích prostředků a sice proto, že jsem je neuměl používat. Během času, obzvláště při velkovýrobě jídel, jsem viděl, že se bez nich nelze obejít. Jak správně říkáte, je třeba s nimi umět pracovat. Příkladem může být i Maggi, které jde dnes staré více než 100 let, glutamát sodný, který je o mnoho starší a který používá celá Asie, a nakonec i takový kečup, který někteří naši odborníci také odsuzují, ale který také používá celý svět. Ve Steakgrillu tekutý kouř používáme, protože dává naší omáčce specifickou chuť, ale jen velice sporadicky. Co se týká zdravotní nezávadnosti dochucovacích prostředků na americkém trhu, tak Vás mohu ubezpečit, že o bezpečnosti nelze vůbec pochybovat. Děkuji za Váš příspěvek.
Kde se dá pořídit tekutý kouř?
Mám dotaz kde se dá pořídit tekutý kouř?
Údajně i v Česku, ale musím se přiznat že nevím kde. Pokud ho ale budete používat, tak vás musím upozornit, že musíte být velice opatrní. Jen o pár kapek více než je potřeba a můžete všechno vyhodit.
  • Autor: Michael Klíma
  • Datum vytvoření: 16. července 2008

Příbuzné články


    Eighty six
28. září 2009
co-kdy-kde
Eighty six
Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.
Eighty six , /eighty_six

    Tofu
7. května 2009
co-kdy-kde
Tofu
Tofu, je jídlo které pochází z Číny a které ještě před několika málo lety bylo známé jen v Japonsku a ostatních asijských zemích, včetně Vietnamu, Koreje a Thajska, ale dnes si získává oblibu téměř po celém světě a dokonce i v České republice.
Tofu , /tofu

    Kvásek
20. dubna 2009
co-kdy-kde
Kvásek
Kvásek je zahušťovací prostředek z hladké mouky a malého množství vody nebo mléka který se dá velmi snadno a rychle připravit, a který má své výhody.
Kvásek , /kvasek

    Výroba a použití balzamikového octa
20. dubna 2009
co-kdy-kde
Výroba a použití balzamikového octa
Balzamikový ocet se dnes díky kreativitě kuchařů a díky tomu, že jeden kopíruje od druhého, stal nezbytným nejenom v Itálii nebo v italských restauracích, ale i v jiných dražších restauracích po celém světě. Italové používají balzamikový ocet již po celá staletí. Balzamikový ocet se dělí na červený a bílý.
Výroba a použití balzamikového octa , /balzamikovy_ocet

    Side Jobs
17. dubna 2009
co-kdy-kde
Side Jobs
Side jobs, česky vedlejší práce, jsou v pohostinství práce spojené s výkonem hlavní činnosti některých zaměstnanců.
Side Jobs , /side_jobs

    Suchá jíška
9. dubna 2009
co-kdy-kde
Suchá jíška
Naučil jsem se suchou jíšku připravovat za druhé světové války, kdy tuk byl na potravinové lístky a relativně drahý. Musím se ale přiznat, že ji někdy používám ještě dnes protože je velice „convenient“. Může se případně i ochutit, prostě má mnoho výhod.
Suchá jíška , /sucha_jiska

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. Zajímá Vás e-book?
^