Vykosťování

Pokud na stránkách Hostovky hovoříme o vykosťování tak máme na mysli vykosťování vařených ryb, masa či drůbeže.

Tomuto byly kdysi vyškoleni kuchaři případně číšníci, a tak zvaní carvers, nebo dranšéři, kteří toto vykosťování prováděli před zraky hostů případně maso carvrovali na pojízdných teplých vozech.

Toto, pokud to bylo provedeno odborně, bylo jakýmsi zpestřením stolování v restauracích vyšších cenových skupin a bylo to velice nóbl.

V moderní gastronomii se ale od dranšírování u stolů v restauraci upouští.

Při velkých bufetech je dranšírování velkých kusů masa či drůbeže stále ještě populární jednak proto, že je to velice atraktivní. ale také z ekonomických důvodů.

V Americe si dnes můžete objednat čerstvé pstruhy již vykostěné a to třeba i 5 tisíc kusů a všechny budou o váze vaši specifikace třeba i 283,5 gramů.

U nás ale se s něčím takovým zatím nesetkáme. Jednak těžko dostanete třeba i jen 10 pstruhů o stejné váze a o tom, že by byly vykostěné si také ještě musíme nechat zdát.

Ve většině lepších restaurací vám toho pstruha sice vykostí, ale já bych si mého pstruha vykosťovat nenechal protože i když ten číšník je zručný tak pokud jste u stolu dva nebo i více, tak v té době než toho vašeho pstruha dostanete tak je studený.

Já vím, že se mi hned někdo ozve s tím, že v jejich restauraci se to stát nemůže protože toho pstruha přihřejí na stolním vařiči, ale já prostě bych si ho raději vykostil sám.

  • Autor: Michael Klíma
  • Datum vytvoření: 29. srpna 2005

Příbuzné články


    Gravlax
25. srpna 2011
kuchyňské techniky
Gravlax
Již několikrát jsem napsal, a stále se v tom utvrzuji, že čeští kuchaři jsou schopni 200 neo 300 let starý klasický recept vylepšit či předělat k nepoznání. Ještě před několika málo měsíci čeští kuchaři o grilováni nic nevěděli a dnes najednou, jak uvádí Autorka Radka Hrdinková ve svém článku Tipy od mistra – Grilujeme (Gastrpnews.cz, Pod pokličkou, jsou čeští kuchaři mistři světa v grilování a dokáží grilovat i jídla která nemají s grilováním vůbec co společného.
Gravlax , /gravlax

    Spojení více druhů kuchyní
7. listopadu 2009
kuchyňské techniky
Spojení více druhů kuchyní
„Spojená kuchyně“ (anglicky fusion cuisine) je definována jako kuchyně, která vznikla sloučením dvou nebo i více kuchyní. Lépe řečeno vzniká spojením technik, používaných potravin, receptur, náčiní a případně i zařízení.
Spojení více druhů kuchyní , /spojena_kuchyne

    Steaky stupeň propečení
21. června 2009
kuchyňské techniky
Steaky stupeň propečení
V diskuzi o tom, jak velké mají byt porce jídel a zda musíme váhu nebo hmotnost porci na jídelních lístcích uvádět, jsem se velice krátce zmínil o steacích.
Steaky stupeň propečení , /steaky_stupen_propeceni

    En papilotte není grilování
16. června 2009
kuchyňské techniky
En papilotte není grilování
V příloze OnaDnes ze dne 15.6. 2009 je speciální článek o grilování pod názvem Masová zábava od Dany Obermajerové.
En papilotte není grilování , /en_papilotte_neni_grilovani

    Úprava jídel
10. května 2009
kuchyňské techniky
Úprava jídel
S úpravou jídel je to obdobné jako se surovinami které k jejich úpravě používáme. Úprava jídel může být složitá, profesionální, domácí a jednoduchá, případně tak zvaná rychlá (fast food), laciná a drahá.
Úprava jídel , /uprava_jidel

    Pečení
13. dubna 2009
kuchyňské techniky
Pečení
Pečení je prodloužená tepelná úprava potravin suchým teplem v uzavřeném prostoru zpravidla vyzařováním, prouděním nebo kondukcí tepla. Angličtina používá výraz baking pro pečení chleba nebo jiných moučných výrobků a roasting pro pečení masa, drůbeže a podobně. Běžní hosté v tom nedělají velkých rozdílů a bohužel ani někteří kuchaři, ale jako studenti Hostovky bychom ty rozdíly měli znát.
Pečení , /peceni

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. Zajímá Vás e-book?
^