Vaření z polotovarů v moderní kuchyni

Vaření z polotovarů (anglicky assembly cooking) spočívá v sestavení a prezentaci odborně připravených jídel složených ze zdravotně nezávadných a kuchyňsky upravených potravin. Zjednodušené jde o rychlost a plánovaní výroby za použití konvenientních potravin.

Technika vaření z polotovarů je dnes jiná, než byla za dob Carêma, Escoffiera a jiných velkých kuchařů, kteří se o všechny bývalé techniky zasloužili. Vaření z polotovarů je založeno na znalostech:

  • populárních kuchyní,
  • standardních receptur,
  • zbožíznalství,
  • toho, jak se potraviny jedna s druhou snoubí, a
  • moderních kuchařských zařízení a technik.

Nároky na kuchaře

Kuchyňské techniky, kdysi založené na manuální zručnosti, se díky moderním strojům a výrobním zařízením zrychlily a zefektivnily. Nicméně kladou vyšší nároky na schopnosti kuchyňského personálu tyto techniky využívat.

Cílem dnešního kuchařského umění je odborně, hygienicky a ekonomicky správně připravit jídlo, které je zdravé, chutné a atraktivní, a které si získá obdiv a uznání jeho konzumentů. Cesta k tomuto cíli je jen ve znalostech a schopnostech kuchaře.

V definici kuchařského umění se sice vyloženě nezmiňuji o rychlosti nebo o čase, ale jasně je tam uvedena ekonomika. Vaření je dnes rozděleno na přípravu a na dohotovení, případně na prezentaci jídel. To je vlastně vaření z polotovarů.

Příprava polotovarů

Kdysi se u každého receptu opakoval popis způsobu přípravy potravin čistěním, krájením, strouháním a jinými mechanickými technikami. Opakovalo se, že před konečnou úpravou musí některé potraviny být očištěné, marinované, předvařené, blanšírované, případně i jinak tepelně připravené.

To bylo v dobách, kdy se vůbec nevědělo o komerčně vyráběných polotovarech, tzv. k vaření připravených (anglicky ready to cook) potravinách, přípravcích, nebo o hotových jídlech. Dnes je trh doslova zaplaven již očištěnými, nakrájenými, porcovanými či jinak kuchyňsky upravenými (konvenientními) potravinami. Tím se podstatně zjednodušila a zrychlila fyzická příprava jídel.

Rychlost a plánování výroby

Umění se nedá měřit rychlostí. Není ale žádným tajemstvím, že je rychlost v přípravě jídel v dnešní době mnohdy tím základním požadavkem.

Základním požadavkem moderní gastronomie je totiž zkrátit dobu od vyrobení jídla do doby jeho konzumace na minimum. K tomu se technika vaření z polotovarů přímo nabízí.

Krátit stanovenou dobu tepelné přípravy jídel ve většině případů ale nelze. Nicméně se dá nesmírné množství času ušetřit plánováním výroby, plánováním správného zařízení, moderních kuchyňských technik a využitím konvenientních potravin.

Předem upravené potraviny

Konvenience, (anglicky convenience) znamená příhodnost, pohodlí a snadnost. S tím úzce souvisí rychlost, úspora času a nákladů, což při přípravě jídel není nic nového.

Předem upravené (konvenientní) potraviny si stále ještě nenašly cestu do našich domácích či restauračních kuchyní. Jsem ale pevně přesvědčen, že i sám velký Escoffier by dnes rád sáhl po nějaké hotové omáčce. Stál by totiž před stejným problémem dnešního kuchařského umění, jako všichni jeho ostatní kolegové, což jsou náklady na jídlo.

Konvenitentní jsou například všechny polotovary, opracované potraviny a přípravky francouzsky zvané appareils. Také jsou to v poslední době i konzervovaná či zmrazená hotová jídla.

Dříve jsme si všechny tyto přípravky a polotovary museli v kuchyni připravovat sami. Dnes jsou ale všechny tyto přípravky vyráběny ve velkém. Mnohdy jsou vyráběny levněji a lépe, než bychom si je mohli vyrobit doma sami.

Někteří kuchaři, ať již v domácích nebo v restauračních kuchyních, mají ke konvenientním potravinám a výrobkům neopodstatněnou nedůvěru. To je hlavně proto, že výhodu těchto výrobků ještě neobjevili a nevyzkoušeli.

  • Baví Vás číst naše články a chcete podpořit další rozvoj?
  • Objednat e-book

Sestavování jídel ve světě

Dohotovení jídel sestavením jejich polotovarů není nic nového. Čínská, japonská a mnoho dalších orientálních a asijských kuchyní tuto techniku používají po tisíciletí. Americké restaurace rychlého občerstvení (anglicky fast food) jsou na těchto technikách rovněž založeny.

Pracoval jsem v Americe v mnoha velkých luxusních restauracích podávajících stovky jídel, ve kterých jsem kolikrát neměl ani jednoho vyučeného kuchaře. Přežil jsem jedině proto, že jsem měl dobré přesné a jednoduché recepty, a že jsem jako jeden z prvních techniku vaření z polotovarů používal.

Dnes mi to zatím moc lidí nevěří, ale na mé předpovědi již mnohokrát došlo. Chtěl bych tedy, aby byl dokumentován můj výrok, že typická česká kuchyně založená na pracných a neefektivních metodách přípravy jídel má odzvoněno, a že moderní česká kuchyně se bez nějaké formy sestavování polotovarů již neobejde. Neboli, že vznikne jakési české rychlé občerstvení (fast food).

  • Autor: Michael Klíma
  • Datum vytvoření: 19. května 2009
  • Datum revize: 6. prosince 2018

Příbuzné články


    Gravlax
25. srpna 2011
kuchyňské techniky
Gravlax
Již několikrát jsem napsal, a stále se v tom utvrzuji, že čeští kuchaři jsou schopni 200 neo 300 let starý klasický recept vylepšit či předělat k nepoznání. Ještě před několika málo měsíci čeští kuchaři o grilováni nic nevěděli a dnes najednou, jak uvádí Autorka Radka Hrdinková ve svém článku Tipy od mistra – Grilujeme (Gastrpnews.cz, Pod pokličkou, jsou čeští kuchaři mistři světa v grilování a dokáží grilovat i jídla která nemají s grilováním vůbec co společného.
Gravlax , /gravlax

    Spojení více druhů kuchyní
7. listopadu 2009
kuchyňské techniky
Spojení více druhů kuchyní
„Spojená kuchyně“ (anglicky fusion cuisine) je definována jako kuchyně, která vznikla sloučením dvou nebo i více kuchyní. Lépe řečeno vzniká spojením technik, používaných potravin, receptur, náčiní a případně i zařízení.
Spojení více druhů kuchyní , /spojena_kuchyne

    Steaky stupeň propečení
21. června 2009
kuchyňské techniky
Steaky stupeň propečení
V diskuzi o tom, jak velké mají byt porce jídel a zda musíme váhu nebo hmotnost porci na jídelních lístcích uvádět, jsem se velice krátce zmínil o steacích.
Steaky stupeň propečení , /steaky_stupen_propeceni

    En papilotte není grilování
16. června 2009
kuchyňské techniky
En papilotte není grilování
V příloze OnaDnes ze dne 15.6. 2009 je speciální článek o grilování pod názvem Masová zábava od Dany Obermajerové.
En papilotte není grilování , /en_papilotte_neni_grilovani

    Úprava jídel
10. května 2009
kuchyňské techniky
Úprava jídel
S úpravou jídel je to obdobné jako se surovinami které k jejich úpravě používáme. Úprava jídel může být složitá, profesionální, domácí a jednoduchá, případně tak zvaná rychlá (fast food), laciná a drahá.
Úprava jídel , /uprava_jidel

    Pečení
13. dubna 2009
kuchyňské techniky
Pečení
Pečení je prodloužená tepelná úprava potravin suchým teplem v uzavřeném prostoru zpravidla vyzařováním, prouděním nebo kondukcí tepla. Angličtina používá výraz baking pro pečení chleba nebo jiných moučných výrobků a roasting pro pečení masa, drůbeže a podobně. Běžní hosté v tom nedělají velkých rozdílů a bohužel ani někteří kuchaři, ale jako studenti Hostovky bychom ty rozdíly měli znát.
Pečení , /peceni

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. Zajímá Vás e-book?
^