Život Mikea Dobromila Klímy
Michael Dobromil Klíma (dále také „MDK“) narozený v roce 1928 v Československu, je nyní občanem Spojených států amerických, ale srdcem a duší je stále Čech.
Vyučený v roce 1945 kuchařem a číšníkem v hotelu Alcron v Praze, pod legendárním šéfem a noblesou mezi kuchaři Florianem Zimmermanem, absolvent Státní Hotelové školy v Mariánských Lázních, je v paměti starší generace pracovníků v pohostinství jako přední gastronomický odborník, publicista, autor několika kuchařských knížek a letor několika odborných kurzů.
Do roku 1968, kdy MDK odešel, vlastně již podruhé, do zahraničí, jej návštěvníci známé Čínské restaurace ve Vodičkově ulici v Praze znali jako jednoho vedoucího této restaurace, který stavěl jakost jídel, prvotřídní servis, úctu a pokoru k hostům, a tím i jejich spokojenost, vždy na prvé místo.
Klímova první emigrace byla hned po vyučení na konci druhé světové války v květnu 1945, kdy odešel za praxí do Francie, do tehdejší meky gastronomie. Pracoval v té době v několika podnicích v Paříži a asi po dvou letech pobytu ve Francii, v Severní Africe a ve Francouzské Indočíně, se před únorem 1948, jak říká „neprozřetelně“ vrátil do Československa.
Díky jeho pobytu na západě a díky podezření, že byl francouzským Deuxiéme Bureau vyškolen ku špionáži, mu byla po návratu domů dána možnost pracovat nějakou dobu v hornictví u PTP, což ho ale nezlomilo, a naopak ještě více utvrdilo.
Později pak pracoval v různých pohostinských podnicích jako číšník, vedoucí nočního klubu, vedoucí výrobny lahůdek, a vedoucí několika hotelů a restaurací, ale kupodivu nikdy ne jako kuchař.
-
- Čínská kuchyně
V té době byl Klíma široké veřejnosti znám také jako autor četných odborných článků v časopisech Výživa lidu, v bývalém časopise Pohostinství a hlavně jako autor tří kuchařek: Čínská kuchyně, Italská kuchyně a Ruská kuchyně.
Čínská kuchyně, vydaná v roce 1967 byla po jeho odchodu do zahraničí několikráte kopírována, ale Mike je stále pyšný na to, že kterýkoliv recept na Kung Pao, Švej-ču-žou a mnoho dalších čínských jídel které se objevují na českých jídelních lístcích od Šumavy k Tatrám, pochází z jeho kuchařky která nebyla zatím překonána.
-
- Mike v Mexiku co by Pancho Villa
Během svého pobytu v zahraničí MDK pracoval ve všech možných funkcích v řadě známých hotelů a restaurací v Německu, ve Francii, v Africe, v Austrálii, v Indočíně, ve Spojených státech amerických a v Mexiku. Díky tomu je dnes Klíma téměř plynný v němčině, angličtině, francouzštině a ruštině a několika dalšími jazyky jako je španělština a italština se docela dobře dorozumí, nemluvě o slovenštině a polštině nebo o indonézštině a hebjerštině, což jsou také jazyky které se s určitými potížemi pokoušel naučit. Největší potíže, jak říká, má s češtinou, ale tu nepovažuje za cizí jazyk.
Na seznamu jeho bývalých zaměstnavatelů se objevují taková jména renomovaných hotelových a restauračních společností jako Hilton, Sheraton, Marriott, Holiday Inn, Blackhawk Restaurant, Berghoff Restaurant, Seven Eagles Restaurant a jiná.
Po příchodu do Spojených států vystudoval obor výpočetní techniky pro pohostinský průmysl na Purdue universitě ve státě Indiana. To dalo základ jeho pozdější expertize ve tvorbě počítačových programů pro pohostinství.
-
- Certifikát
-
- Mike při práci na počítači
Jako jeden z prvních odborníků na výpočetní techniku v pohostinském průmyslu (což si nedá vzít), Klíma napsal vůbec první program pro psaní receptur a pro výpočet kalkulací spotřeby surovin na počítačích a asi nebudete věřit tomu, že mu k tomu pomohla dokonalá znalost českých státních norem teplé a studené kuchyně na jejichž tvorbě se mimo jiné také podílel.
-
- Foodservice Consultants Society International
V té době se s členským číslem 400 stal členem Foodservice Consultants Society International, jedné z předních asociací konzultantů v pohostinství, a založil svoji vlastní konzultační firmu AFTIC (American Foodservice and Travel Industry Consulting).
FSCSI, je výběrová prestižní organizace která dnes slučuje tisíce odborníků na kuchyňská a hotelová zařízení, projektanty hotelů, restaurací a kuchyní tak zvané „kuchyňáře“; návrháře interiérů a prádelen; odborníky na výuku a trénink zaměstnanců a tvůrce podnikových manuálů, jakož i poradce na management všech odvětví hotelového a restauračního průmyslu.
V roce 1972 byl přijat za člena dvou významných kuchařských organizací Chef de Cuisine Association of Chicago a American Culinary Federation, ve kterých zastával důležité funkce.
-
- American Culinary Federation
Byl také dlouholetým členem Catering Executives Association, což je organizace která slučuje všechny certifikované odborníky na catering. Mimo mnohých titulů a uznání, za účast při mezinárodních kuchařských soutěžích, získal v Americe titul Certified Executive Chef.
-
- Catering Executives Association
-
- Členství v České a Slovenské asociaci kuchařů a cukrářů
- Líbil se Vám tento článek?
Příbuzné články
- 31. července 2011
- životopis
- Zkušenosti ze světa
- Během své 60leté praxe v pohostinství MDK procestoval téměř celý svět a nashromáždil nesmírné množství cenných zkušeností z pohostinského oboru, ale i mnoho cenných receptů na jídla a nápoje téměř všech etnických kuchyní které vyzkoušel a ochutnal v hotelích ve kterých pracoval jako šéfkuchař.
- Zkušenosti ze světa , /zkusenosti_ze_sveta
- 7. července 2008
- životopis
- Život Mikea Dobromila Klímy
- Michael Dobromil Klíma (dále také „MDK“) narozený v roce 1928 v Československu, je nyní občanem Spojených států amerických, ale srdcem a duší je stále Čech.
- Život Mikea Dobromila Klímy , /michael_klima_zivotopis
- 25. listopadu 2006
- životopis
- Moje denní rutina
- Žiji v Carslbadu což je jedno z jedno z nejkrásnějších míst na pobřeží Pacifiku v Jižní Kalifornii. Bydlím ve čtvrti zvané Altamira, což je více méně park, kde je spousta květin, zajímavých palem, stromů a keřů, takže se ta čtvrť dá nazvat botanickou zahradou a proto se tady líbí nejen lidem, ale i všem zvířatům.
- Moje denní rutina , /denni_rutina
- 15. července 2006
- životopis
- Důležitost propagace
- V Česku vám stačí titul a nějaké medaile. V Americe ale tituly nejsou a na medaile se také moc nevěří. Můžete tam být jakkoli dobří, ale pokud to nikdo neví, tak si za to nic nekoupíte. Musíte mýt neustále vidět, propagovat se a nesmíte být skromní.
- Důležitost propagace , /propagace
- 13. ledna 2006
- jídla a jídelní lístkyomáčkarecept
- Omáčka bešamel a její varianty
- Omáčku bešamel oficiálně vynalezl správce královského dvora Ludvíka XIV., markýz Louis de Béchameil de Nointel (1630–1703). Je ale více než pravděpodobné, že si Francouzi tuto omáčku přivlastnili od Italů. V Itálii byla tato omáčka již několik století před tím.
- Omáčka bešamel a její varianty , /besamel
- 2. září 2006
- jídla a jídelní lístky
- Správná velikost porce
- Žádný úřad, instituce, strana a vláda nám dnes již nemůže diktovat, jak velké by porce měly být. Jediný, kdo určuje velikost porcí, je spotřebitel.
- Správná velikost porce , /velikost_porce
- Zobrazit články podle štítku
- Amerika Česká republika co-kdy-kde etika etnické kuchyně Francie gastronomie historka hygiena a sanitace jídla a jídelní lístky kdo-kdy-kde koho se to týká konzulting kuchyňské techniky nápoje o čem se mluví o čem se nemluví omáčka pohostinství polévky případová studie recept restaurace a servis ubytování zbožíznalství životopis
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.
- E-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- Automatické aktualizace a přidávání nových článků!
- Zajímá Vás e-book?